ФСБ катувала струмом журналіста “Крим.Реалії”, щоб записати пропагандистське відео – “Ґрати”
Затриманого 10 березня в Криму позаштатного журналіста “Крим.Реалії” Владислава Єсипенка два дні катували електрикою, щоб отримати свідчення.
Про це інформує видання “Ґрати” з посиланням на своє джерело в СІЗО Сімферополя.
За інформацією джерела, яке говорило з Єсипенком, співробітники ФСБ надягали затриманому на голову “якийсь предмет”, під’єднували до нього дроти й пускали по ньому струм, поступово збільшуючи напругу. У такий спосіб оперативники змусили його дати свідчення і озвучити їх на відео з генеральним продюсером підконтрольного Москві телеканалу “Крим 24” Олегом Крючковим.
На цьому відео Єсипенко каже, що перевозив у своїй машині вибуховий пристрій задля власної безпеки, а також надсилав зняті в Криму відео в редакцію проєкту “Радіо Свобода” “Крим.Реалії” і в Службу зовнішньої розвідки України.
Після публікації цих показів Єсипенко відмовився свідчити далі, посилаючись на 51-шу статтю Конституції РФ. Вона дозволяє не свідчити проти себе і близьких. За словами затриманого, зараз на нього чинять тільки психологічний тиск.
Нагадаємо, 10 березня 2021 року в Сімферополі ФСБ затримала громадянина України Владислава Єсипенка. За попередньою інформацією, чоловіка арештували у зв’язку з його політичними поглядами після відвідування акції з нагоди дня народження Тараса Шевченка, яка відбулась у місті 9 березня 2021 року.
Російська спецслужба інкримінує українцю порушення ч. 1. ст. 223.1 Кримінального кодексу РФ, (“незаконне виготовлення, перероблення або ремонт вогнепальної зброї, її основних частин…”). 16 березня ФСБ РФ заявила, що Єсипенко нібито вів “розвідувально-підривну діяльність в інтересах українських спецслужб”, а саме “здійснював фото- і відеофіксацію місцевості, об’єктів життєзабезпечення і місць масового перебування людей” у Криму.
Начальник Управління взаємодії із ЗМІ та громадськістю при СБУ Артем Дехтяренко у коментарі виданню ZMINA заперечив, що журналіст співпрацював із Службою безпеки України. При цьому він наголосив, що органи влади РФ та окупаційна адміністрація відповідальні за порушення норм міжнародного права, політичні переслідування та незаконні затримання українців, зокрема, на території Автономної Республіки Крим.
Напередодні Кримська правозахисна група заявила про позбавлення українця права на захист, оскільки до нього не допустили незалежних адвокатів – Еміля Курбедніова та Олексія Ладіна. Натомість Єсипенку без його згоди призначено адвокатку Віолетту Синєглазову, яка вже неодноразово фігурувала в політично мотивованих справах проти громадян України, фактично захищаючи не підзахисного, а інтереси слідства. Вона не оскаржувала взяття підзахисного під варту і не з’явилася на засідання суду у “Верховному суді Криму”.
МЗС України висловило рішучий протест Росії через затримання журналіста і закликало допустити незалежного адвоката до чоловіка. Відомство підкреслило, що Росія “повинна надати інформацію про місце перебування і стан здоров’я Владислава Єсипенка”.
“Росія повинна забезпечити дотримання своїх зобов’язань як держави-окупанта відповідно до норм міжнародного права, а також виконати резолюції ГА ООН “Територіальна цілісність України” від 27 березня 2014 року, “Стан з правами людини в Автономній Республіці Крим та м. Севастополь (Україна)” (2016, 2017, 2018, 2019 і 2020). Закликаємо РФ припинити гоніння і політичні переслідування українців у тимчасово окупованому Криму, негайно звільнити Владислава Єсипенка і всіх незаконно утримуваних нею громадян України”, – мовиться в заяві зовнішньополітичного відомства.
Нацполіція автономії порушила кримінальне провадження через арешт Єсипенка. Українські слідчі інкримінують окупаційним “правоохоронцям” порушення ч. 2 ст. 146 КК України (незаконне позбавлення волі). Санкція статті передбачає покарання у вигляді обмеження волі на строк до п’яти років або позбавлення волі на той самий строк.
Президент “Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода” Джеймі Флай засудив затримання журналіста, який співпрацював зі ЗМІ.
Національна спілка журналістів України (НСЖУ) засудила затримання медійника. Його голова, член виконкому Європейської федерації журналістів Сергій Томіленко наголосив, що журналістська робота – це не “шпигунство” і не “робота на спецслужби”, в чому звинувачують фрилансера. НСЖУ заявила, що повідомить міжнародних партнерів про незаконне затримання журналіста.
16 березня низка правозахисних організацій також засудила затримання українця, висунула вимогу його негайного звільнення і надала рекомендації міжнародним організаціям та урядам демократичних країн.
Раніше редактор “Крим.Реалії” Володимир Притула повідомив, що за роки окупації Криму понад 50 журналістів видання зазнали тиску з боку російських спецслужб. Через тиск 27 медійників припинили співпрацю з проєктом, а 29 покинули Автономну Республіку Крим.