Зеленський просить Раду терміново “діджиталізувати” обіг документів у кримінальному процесі
Президент Володимир Зеленський подав на розгляд до Верховної Ради як невідкладний проєкт закону, що прирівняє статуси паперових та електронних документів у кримінальному процесі.
Про це повідомляє сайт Офісу президента.
Ініціатором законопроєкту №5246 “Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо запровадження інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування”, зареєстрованого на сайті парламенту, є Володимир Зеленський.
Президент передбачає, що в результаті ухвалення цих змін зменшиться надмірна бюрократизація процесів, спроститься та пришвидшиться підготовка й опрацювання документів з боку слідчих і прокурорів.
“Адвокати зможуть швидше подавати заяви та клопотання й матимуть змогу ознайомлюватися з матеріалами кримінальних проваджень в електронному вигляді. Водночас суд отримає можливість досліджувати документи та докази в електронній формі. Зараз же це можна зробити лише в слідчих або прокурорів, фізично приїхавши до них”, – йдеться в повідомленні.
Правовий статус паперових та електронних документів у кримінальному процесі, згідно із законопроєктом, буде однаковим.
Відомо також, що у 2017 році Верховна Рада ухвалила Закон “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів”, який передбачав функціонування з 2018 року системи Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, до якої, зокрема, входила підсистема “Електронний суд”.
Але 1 березня 2019 року “Голос України” опублікував повідомлення про відкликання оголошення від 1 грудня 2018 року щодо створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. Оголошення відкликала Державна судова адміністрація України.
“Відповідно до рішення Вищої ради правосуддя від 28 лютого 2019 року № 624/0/15-19 та враховуючи результати обговорення з судами, іншими органами та установами системи правосуддя питання необхідності відтермінування початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС), Державна судова адміністрація України повідомляє про відкликання оголошення, опублікованого в газеті “Голос України” (№ 229 (6984) від 01.12.2018)”, – йшлося в повідомленні.
У ДСА зазначили, що, отже, норми про початок функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі – ЄСІТС), не набувають чинності.
Водночас, повідомили в ДСА, здійснення тестового режиму експлуатації ЄСІТС продовжується в складі таких підсистем (модулів):
- Єдиний контакт-центр судової влади України;
- Єдина підсистема управління фінансово-господарськими процесами;
- Офіційна електронна адреса (Електронний кабінет);
- Офіційний вебпортал “Судова влада України”;
- Єдиний державний реєстр судових рішень;
- Електронний суд;
- автоматизований розподіл;
- судова статистика.