У військкоматах та військових частинах з помилками оформлюють документи про зниклих захисників – МІПЛ

Дата: 08 Квітня 2025
A+ A- Підписатися

Однією з найпоширеніших проблем взаємодії родин безвісти зниклих із представниками військкоматів та військових частин є помилки під час оформлення документів про зниклих захисників. Окрім цього, військове керівництво може із затримками передавати рідним інформацію щодо проведення службового розслідування про обставини смерті військовослужбовця та нарахування одноразової грошової виплати.

Про це під час презентації нового аналітичного огляду “Як покращити взаємодію родин загиблих та зниклих безвісти з військовими частинами” повідомила Медійна ініціатива за права людини (МІПЛ).

Фото: МІПЛ

Авторка звіту Олена Копіна наголосила на тому, що про загибель або зникнення військовослужбовців їхнім сім’ям повідомляють із затримуванням та неетично. Інколи замість особистої зустрічі рідних сповіщають про смерть близьких телефоном. Щоб надалі цього уникнути, експертка запропонувала під час мобілізації надавати родинам військових контакти патронатних служб та служб соціального супроводу.  

“Мова не про те, щоб готувати родини до втрати, а про інформування, про те, що робити, якщо це станеться. Краще, щоб за супровід конкретної родини відповідала призначена особа. Також важливо забезпечувати кризову підтримку під час сповіщення родин та роз’яснювати їм важливість психологічної підтримки у перші місяці після втрати”, – пояснила Копіна.

За словами експертки, після звістки про загибель близької людини її рідні можуть перебувати в шоковому стані. Водночас їм надають багато інформації, з якою вони не знають, що робити.

З такими проблемами зіткнулась очільниця об’єднання родин зниклих безвісти й полонених 115 ОМБр та 225 ОШБ Юлія Шарапанюк. За її словами, керівник служби цивільно-військового співробітництва (ЦВС) однієї з військових частин байдуже ставиться до сімей зниклих безвісти.

“Мені довелося самій ініціювати кримінальне провадження по загиблому сироті, бо його могли поховати як невідомого. Ще одна ситуація. Якось я звернулася до керівника ЦВС з дозволом написати листи полоненим. Я не могла знайти родину одного захисника, попросила керівника ЦВС сконтактувати мене з нею. Але був абсолютний ігнор. Щодо фінансових питань, рідні звертаються і часто чують: “Вчіться заощаджувати”, – сказала Шарапанюк.

Координаторка родин зниклих безвісти військовополонених МІПЛ Олена Бєлячкова вважає, що непорозуміння між родинами та військовими виникають через людський фактор. Саме тому на роботу до патронатних служб та служб супроводу необхідно брати не лише фахівців, а й зважати на наявність у них емпатії. 

“Навантаження і великий обсяг роботи не є підставою відсутності емпатії до людини, яка прийшла з великим горем. Служби супроводу повинні розвантажити військові частини і зменшити термін розгляду заяв, щоб родини належним чином і своєчасно могли реалізувати свої права”, – підкреслила правозахисниця.

Водночас представник Центрального управління цивільно-військового співробітництва Олег Нещадний зазначив, що їхня структура працює над створенням служб соціального супроводу, які мають полегшити комунікацію родин з військовими частинами.

Нагадаємо, збирати заяви до категорії А2.2 про відшкодування за душевний біль та страждання через зникнення близького члена сім’ї Реєстр збитків розпочав у березні 2025 року. Цей реєстр, згідно зі статутом, має приймати заяви про відшкодування за 45 категоріями, але на сьогодні відкрито лише частину з них. Наразі подати заяви можна за такими категоріями:

  • вимушене внутрішнє переміщення;
  • смерть близького члена сім’ї;
  • зникнення безвісти близького члена сім’ї;
  • серйозні тілесні ушкодження;
  • сексуальне насильство;
  • катування або нелюдські види поводження;
  • позбавлення свободи;
  • примусова праця або служба, пошкодження або знищення нерухомого майна.

Основне призначення реєстру – акумулювати в одній базі інформацію про всі завдані українцям збитки. Оскільки вказаний реєстр не є судовою інституцією, люди зможуть подати будь-які наявні в них документи. У разі їхньої відсутності потерпілим досить буде лише описати події, які з ними відбулися.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter