Рада підтримала посилення відповідальності за сексизм у рекламі
Верховна Рада ухвалила в першому читанні проєкт закону №3427 щодо протидії дискримінації за ознакою статі в рекламі.
Про це повідомили на сайті парламенту.
Ініціаторами проєкту стали 45 депутаток та депутатів, серед яких Марина Бардіна, Марія Мезенцева, Євгенія Кравчук, Тетяна Циба, Інна Совсун, Ярослав Юрчишин, Соломія Бобровська, Дмитро Лубенець та інші.
У разі остаточного ухвалення документа в рекламі можуть заборонити вміщувати твердження або зображення про інтелектуальну, фізичну, соціальну чи іншого виду перевагу однієї статі над іншою або про стереотипність ролі чоловіка і жінки. Під заборону потраплять і демонстрація насильства за ознакою статі, а також реклама, в якій тіло людини або частини тіла подають виключно як сексуальний об’єкт, щоб залучити увагу споживача. Забороненою стане й реклама з натяками (слова, звуки, зображення) на сексуальні відносини, які не мають прямого стосунку до рекламованого продукту або способу його споживання.
Окремо автори прописали в документі визначення дискримінаційної реклами і та дискримінаційної реклами за ознакою статі і .
“Широко розповсюджена дискримінаційна за ознакою статі реклама закріплює ґендерні стереотипи та негативно впливає на свідомість як дорослих споживачів реклами, так і неповнолітніх. Інформаційне середовище, наповнене закликами до неповаги, твердженнями про неповноцінність чи меншовартість певної групи осіб, демонстрацією фізичного насильства, є внеском у формування культури насильства та порушення прав людини”, – наголошують автори ідеї в пояснювальній записці.
У разі порушення рекламодавець має сплатити штраф у п’ятикратному розмірі мінімальної заробітної, а повторне вчинення порушення протягом року призводить до штрафу в 30-кратному розмірі вартості розповсюдженої реклами.
Нагадаємо, що українські компанії часто використовують сексизм, щоб привернути увагу до своєї продукції. Рекламують за його допомогою будівельні матеріали, комп’ютерну техніку та навіть роботу з державними закупівлями.
Ще 2011 року в Україні ухвалили стандарти недискримінації за ознакою статі в рекламі та санкції за їхнє порушення. Однак кількість скарг на сексистську рекламу в Україні не зменшується, а механізм саморегулювання в цій сфері поки що працює не досить ефективно.
З проблемою сексизму в рекламі стикаються не тільки в Україні. У 2018 році Великобританія заборонила ґендерні стереотипи в рекламі. Згодом регулятор припинив трансляцію в країні ролика компанії Mondelez, у якій показали двох тат, які залишили дитину на конвеєрі в ресторані, бо відволіклися на їжу.