Жінки просять скасувати в Україні рецепт на купівлю ліків, що приймають від менструального болю
В Україні вимагають скасувати обов’язковий рецепт для купівлі деяких груп медичних препаратів.
Відповідна петиція з’явилась на сайті офіційного інтернет-представництва президента України.
Авторкою петиції є Анастасія Юсенкова.
З квітня поточного року в Україні рецептурні ліки можна купити як за електронним, так і за паперовим рецептом. Новини про це спричинили ажіотаж поблизу аптек та у соцмережах, однак фактично список препаратів, які відпускають за рецептом, не змінювали. Авторка петиції також помилково зазначає, що перелічені нею препарати починають відпускати за рецептом з 1 квітня 2023 року.
Отримувати рецепт потрібно, наприклад, на екстрену контрацепцію або на препарати для зняття важкого алергічного нападу.
“В обох випадках людина фізично не зможе придбати рецепт заздалегідь або день у день, адже це препарати саме екстреної допомоги (час іде на хвилини)”, – каже авторка.
Скасувати обов’язковий рецепт Юсенкова просить й на препарати із діючою речовиною “німесулід”, адже вони допомагають жінкам під час менструального болю. Такий біль може тривати 2–3 дні, а інколи й довше. Авторка петиції наголошує, що біль заважає звичному способу життя, а інколи від нього можна втрати свідомість.
“Накладання обов’язкового рецепта на ці препарати порушує права громадян на своєчасну медичну допомогу, а також чинить репродуктивне насилля щодо жінок, що постраждали, наприклад, від зґвалтування, особливо це актуально під час війни з Росією і частими випадками ґвалтування окупантами українських жінок”, – вважає Юсенкова.
Президента Володимира Зеленського просять звернутись до МОЗ з обґрунтованим проханням скасувати обов’язковий рецепт на дані групи препаратів, адже це, на думку авторки, “порушує одразу низку людських прав і становить пряму загрозу життю людей”.
Нині під петицією підписались 1,2 тисячі людей.
Нагадаємо, що цього року Іспанія першою в Європі запровадила оплачувані відпустки для жінок, які мають болісні менструації. За статистикою, 53% іспанок страждають на біль під час менструації.
Торік також у Шотландії набув чинності закон, що зобов’язує освітні та державні заклади забезпечити жінок безплатними засобами інтимної гігієни, а у Франції контрацептиви стануть безплатними для жінок будь-якого віку.