Зеленський підписав указ про захист прав та інтересів зниклих безвісти і їхніх родин

Дата: 12 Листопада 2020
A+ A- Підписатися

Президент України Володимир Зеленський підписав Указ “Про заходи щодо захисту прав та інтересів осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, жертв насильницьких зникнень, членів їх сімей”.

Про це повідомляє пресслужба Офісу президента. 

Документ має на меті забезпечити гарантії захисту прав та інтересів осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, жертв насильницьких зникнень і членів їхніх сімей та підвищити ефективність їхнього розшуку.

Згідно з указом, уряд має із залученням представників громадськості, правозахисників та членів родин воїнів, які загинули або зникли безвісти, розробити та затвердити комплексний план із забезпечення захисту прав та інтересів осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, жертв насильницьких зникнень та їхніх родин.

Серед іншого план має забезпечити ефективну діяльність Комісії з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та функціонування Єдиного реєстру таких осіб.

Крім того, уряд повинен забезпечувати щорічне проведення заходів у зв’язку з Міжнародним днем жертв насильницьких зникнень, який відзначається 30 серпня. Зокрема, МЗС України має організувати проведення закордонними дипломатичними установами заходів з приводу Міжнародного дня жертв насильницьких зникнень.

Відповідно до документа, обласні державні адміністрації та КМДА мають розробити у взаємодії з органами місцевого самоврядування заходи щодо захисту прав та інтересів осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, жертв насильницьких зникнень та членів їхніх сімей.

Указ набирає чинності з дня його опублікування.

Нагадаємо, Комісія з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, діє на підставі зареєстрованого в парламенті 2016 та проголосованого 2018 року профільного закону. Документ створили на основі Керівних принципів Міжнародного комітету Червоного Хреста. Як відомо, подібні механізми з розшуку зниклих безвісти діють, зокрема, у КолумбіїКосово, Боснії і Герцеговині, Сербії та Хорватії

Достеменних даних про кількість зниклих безвісти в Україні досі немає. За даними Представництва президента України в Автономній Республіці Крим, на півострові з початку тимчасової окупації Росією безвісти зникли 45 людей.

Представники України на переговорах у Мінську використовують список, складений об’єднаним центром СБУ. У ньому зафіксовано 294 людини, включно з цивільними, яких розшукує Україна. Громадська організація “Мирний берег”, що працює над пошуком зниклих безвісти, володіє даними про 1288 таких людей, тоді як Міжнародний комітет Червоного Хреста наводить число в 1500 зниклих за весь час військового конфлікту в Україні. Близько тисячі тіл людей, які вже поховані або перебувають у моргах, не ідентифіковано. Своєю чергою експерти переконані, що кількість неідентифікованих тіл зростатиме, оскільки пошуки досі тривають.   

Із 2014 до 2018 року тільки експерти Харківської правозахисної групи зафіксували на Донбасі 4 649 випадків зникнень безвісти. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: