Зеленський анонсував запуск електронного суду

Дата: 01 Березня 2021
A+ A- Підписатися

В Україні планують розробити систему електронного суду, щоб забезпечити прозорість бюрократичних процедур.

Про це під час виступу на Всеукраїнському форумі “Україна 30. Розвиток правосуддя” повідомив президент Володимир Зеленський

Однією з проблем судової системи Зеленський вважає нестачу нових “доброчесних і незалежних суддів” та надмірне навантаження, яке призводить до затягування розглядів справ. Також президент наголосив на обов’язковому законодавчому врегулюванні діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів та Вищої ради правосуддя.

“Ще один виклик – це усунення зловживань та забезпечення прозорості суду. Я вважаю, що дієвим кроком на цьому шляху можуть стати ІТ-рішення. За аналогією з державними послугами в смартфоні ми прагнемо і обов’язково зробимо “суд у смартфоні”, – заявив Зеленський.

Електронний суд має стати продовженням проєкту “Держава в смартфоні”. 

Наприкінці минулого року в Україні дозволили поетапно запускати електронний суд, адже Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система, яку запустили ще у 2017 році, повноцінно так і не запрацювала, зокрема через неготовність деяких її частин. 

Впровадження електронної системи судочинства допоможе дотримуватися принципів гласності, відкритості та прозорості розгляду і вирішення, зокрема, адміністративних справ. Питання е-судочинства стало актуальнішим під час пандемії, адже нові технології могли б дати змогу скеровувати сторонам документи в електронному вигляді та, відповідно, гарантувати їхню безпеку. 

У липні минулого року голова виконавчого комітету Національної ради реформ Міхеіл Саакашвілі розповідав, що система електронного суду в Україні може займатись автоматичним розподілом справ та дозволить подавати позов, сплачувати судовий збір або передати докази онлайн. 

За даними Європейської комісії з питань ефективності правосуддя, лідерами серед країн Європи, які використовують цифрове судочинство, були Фінляндія, Норвегія, Австрія та Велика Британія, Естонія, Словаччина та Угорщина. До прикладу, в Австрії працює система електронного юридичного спілкування Elektronischer Rechtsverkehr (ERV), а у Великобританії влада хоче створити “мобільні суди” з онлайн-доступом.

У сусідній Польщі 2009 року створили електронний суд, зокрема, для пришвидшення розгляду вимог про стягнення заборгованості. Всього за два роки потік справ у цьому суді збільшився із 700 тис. до майже 1,5 млн.

Нагадаємо, що судам в Україні не довіряють майже 80% громадян. Багато українців не довіряють Верховному Суду (69%), однак більшою довірою не користуються й місцеві суди (67,5%). Через низьку довіру люди неохоче розв’язують свої проблеми в судах

У нещодавньому звіті щодо оцінювання стану Угоди про асоціацію з ЄС Європарламент назвав судову владу однією з найменш надійних установ в Україні.

Фотографія обкладинки: Pixabay / Daniel_B_photos

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: