Зеленського просять ветувати законопроєкт щодо сексуальних злочинів проти дітей

Дата: 16 Липня 2019
A+ A- Підписатися

Низка правозахисних організацій звернулись до президента України Володимира Зеленського з проханням скористатися правом вето щодо законопроекту № 6449. Документ передбачає посилення відповідальності за статеві злочини проти дітей. Проєкт закону ухвалили в останній день роботи Верховної Ради України. На думку правозахисників, це мало суто популістську мету – добрати голосів перед парламентськими виборами. Підписанти звернення переконані, що ухвалений закон – наруга над принципами права та здоровим глуздом. 

Зокрема законопроєкт доповнює систему кримінальних покарань обов’язковим додатковим покаранням “примусова хімічна кастрація”. Правозахисники називають незрозумілим те, як можна застосувати це покарання до всіх злочинців, що скоїли статеві злочини проти неповнолітніх, якщо тільки частина з них має психічний розлад “педофілія”: 

“Наявність цього захворювання і можливість застосування такого засобу лікування має встановлювати комплексна судово-психіатрична експертиза, яку в нас фактично не проводили, бо такі питання перед експертами просто не піднімали. Досвідчені судові експерти-психіатри стверджують, що цей розлад не до кінця вивчений, доказова база слабка, і поставити такий діагноз взагалі важко. Водночас судових експертів, які мають відповідну кваліфікацію, в країні майже немає. Крім цього, в законі фактично не прописані організаційні та процедурні аспекти щодо хімічної кастрації – коли, ким, де, як та за рахунок бюджету якого відомства виконуватимуть цю процедуру”.

Правозахисники також висловили занепокоєння через створення публічного реєстру засуджених за статеві злочини проти дітей, що його передбачає законопроєкт. В українських реаліях, йдеться у зверненні, правоохоронні органи постійно використовують для фабрикації кримінальних справ у політичних чи корупційних цілях:  

“Достатньо згадати справу, порушену у жовтні 2009 року перед президентськими виборами, проти нардепів Віктора Уколова, Сергія Терьохина та Руслана Богдана, звинувачених в розбещенні неповнолітніх. Цей публічний реєстр буде сучасним аналогом таврування злодіїв в Російській імперії чи середньовічного полювання на відьом”. 

Крім того, зазначено у зверненні, ухвалений закон порушує низку міжнародних договорів, учасником яких є Україна. Частина з них вказують, що кожне медичне втручання повинне відбуватись тільки за умов поінформованої згоди людини. Порушення цього правила, наголошують підписанти документу, Європейський суд з прав людини в окремих рішеннях вже кваліфікував як жорстоке поводження.  

Правозахисники підкреслили, що не захищають злочинців, які вчинили сексуальне насильство над дітьми: “Кожен має невідворотно отримати адекватне покарання від незалежного справедливого суду. Ми захищаємо право від наруги, що буде сповна здійснена ухваленим законом”. 

Нагадаємо, що на позачерговому засіданні 11 липня Верховна Рада ухвалила два суперечливі законопроєкти щодо протидії статевим злочинам проти малолітніх. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: