Законопроект про подвійне громадянство треба значно доопрацювати – Комітет з прав людини

Дата: 04 Квітня 2017
A+ A- Підписатися

Парламентський комітет з прав людини відправив президентський законопроект про подвійне громадянство на перше читання. При цьому він рекомендував суттєво доопрацювати документ. 

Про це повідомляє кореспондент Центру інформації про права людини із зали засідання комітету. 

Усі члени комітету одноголосно висловились за доопрацювання документу №6175

Депутати вважають, що у законопроекті необхідно прописати норму, яка б зобов’язувала чиновників мати лише громадянство України. При цьому вони виступали проти автоматичного позбавлення громадянства простих українців. 

За словами очільниці міжнародної організації Global Ukraine Віолети Москали, цей президентський законопроект торкнеться чотирьох мільйонів українців.  

“За нашими оцінками приблизно 4 мільйони громадян України мають ще одне громадянство. Це майже 10% населення України, яке стрімко скоротилося за останні 25 років. Чи може держава дозволити собі втратити 10% своїх громадян, свого інтелектуального потенціалу?”, – каже вона.

Експертка з питань громадянства Валентина Суботенко переконана, що не можна позбавляти громадянства України згідно з процедурою, яка прописана у президентському законопроекті. Це, за її словами, суперечить Європейській Конвенції про громадянство.

“Не можна ухвалювати цей документ. Україна вже як десять років сумлінно виконувала зобов’язання, взяті відповідно до Європейської Конвенції про громадянство. А на 11 рік ми чомусь вирішили, всупереч положень цієї Конвенції, змінити норми закону “Про громадянство””, – каже вона.

Валентина Суботенко вказує, що президентський законопроект не узгоджується зі ст. 14 Конвенції про громадянство. У ній йдеться, що держава визнає у національному законодавстві, коли діти за народженням набули громадянства одночасно у двох державах або через шлюб.   

“З 20 держав, які підписали Конвенцію, жодна не вносила застереження до цієї 14 статті. Усі держави це визнавали, в тому числі й Україна”, – коментує вона. 

За словами нардепа від “Опозиційного блоку” Олександра Вілкула, законопроект №6175 може застосовуватись вибірково. 

“Якщо у тебе є інший паспорт, президент може позбавити тебе українського паспорта. А може й не позбавити. Своїх не позбавляємо, а чужих – так”, – каже він. 

“Робить він це після того, як випадок розгляне комісія, яка також може розглянути, а може й не розглянути. І термінів розгляду не вказано”, – додав Олександр Вілкул. 

Проти цього законопроекту висловився на засіданні комітету й старший радник з правових питань Представництва УВКБ ООН в Україні Дмитро Плечко. За його словами, цей документ суперечить директивам Євросоюзу.

Член Комітету Василь Брензович розкритикував положення законопроекту та підкреслив, що він суперечить вимогам Конституції.

Народна депутатка Юлія Тимошенко зауважила під час засідання комітету, що видача паспортів інших держав стало елементом організації сепаратистських рухів як на сході, так і на заході України. На її переконання, Україна багато років зволікала з цією проблемою і це питання необхідно вирішувати. 

“Комітет має рекомендувати Верховній Раді прийняти документ у першому читанні, а до другого читання залишити для службовців жорстку норму відносно тримання багатьох паспортів. Це вже перетворюється у якусь колекцію, якою вони можуть пишатись, обговорюючи питання держави в саунах. Але у питанні звичайних громадян потрібно зробити паузу і дуже глибоко подумати, як вирішити питання множинного громадянства для них”, – переконана Юлія Тимошенко.  

Народний депутат з фракції “Блок Петра Порошенко” Рефат Чубаров запропонував, аби службовці декларували громадянство або громадянства в електронних деклараціях.  

“Якщо людина не хоче показувати, але має інше громадянство, то ми будемо судити за Кримінальним кодексом не за те, що він має громадянство, а за те, що вказав про себе неправдиві відомості. Закон треба приймати з переліком посад, яким заборонено множинне громадянство”, – каже він. 

У парламенті зареєстрували альтернативний законопроект №6175-1 від народних депутатів Олександра Вілкула та Юрія Бойка. Цей документ вводить заборону множинного громадянства для службовців, депутатів усіх рівнів. Коли закон набуде чинності, службовці матимуть місяць, аби відмовитись від громадянства іншої країни. А якщо стане відомо, що він приховав цю інформацію, то автоматично позбавляється посади або представницького мандату на будь-якому рівні. Для такого службовця діятиме також 5-річна заборона обіймати будь-які посади в державних органах. 

Омбудсман Валерія Лутковська вважає, що настав час для публічного обговорення множинного громадянства, але ця дискусія мала початись з Конститції України, яка забороняє позбавлення громадянства (ст. 25). При вирішення цього питання вона закликала зважити на практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) проти Молдови. 

“У своєму рішення суд сказав, що Молдова протягом багатьох років мала можливість, але не встановлювала обмеження для державних службовців мати подвійне громадянство. При цьому у них також була норма про єдине громадянство. Країна довгий час мирилась із множинним громадянством, але потім встановила обмеження та зняла чиновника з посади. Молдова програла справу. ЄСПЛ сказав: “Ви стільки років це робили, що тепер ви маєте надати обґрунтоване пояснення, через що у вас змінилась ця ситуація. Ви не змінили Конституцію. Ви змінили виключно законодавство про громадянство. Це не є логічним завершенням дискусії”, – каже вона. 

Юлія Тимошенко запропонувала по-іншому подивитись на проблему множинного громадянства. 

“Чиновник знав, що в Україні є єдине громадянство. Якщо він взяв інше громадянство, то це означає, що він добровільно відмовився від українського. У ситуації, яка є зараз, необхідно терміново приймати закон і давати сигнал усьому суспільству”, – вважає народна депутатка. 

Нагадаємо, 13 березня президент України Петро Порошенко вніс до Верховної Ради законопроект №6175 як невідкладний для розгляду. Парламентський комітет з прав людини відмовився розглядати документ терміново, оскільки б це, за словами його голови Григорія Немирі, порушувало закон “Про регламент Верховної Ради”. Таким чином комітет виділив час до 7 днів, аби інші народні депутати встигли подати альтернативні законопроекти.

Раніше редактор Європейської правди Сергій Сидоренко у своїй публікації вказав на низку недоліків у президентському законопроекті. На його переконання, у документі закладені ризики і загрози для сотень тисяч українців.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter