Законопроект про подвійне громадянство несе загрози для сотень тисяч українців – ЗМІ
У поданому президентом України Петром Порошенко на розгляд парламенту законопроекті про боротьбу з подвійним громадянством закладені ризики і загрози для сотень тисяч українців.
Про це йдеться у публікації редактора Європейської правди Сергія Сидоренка “Паспортний удар Порошенка: які загрози несе президентський закон про громадянство”.
Він нагадує, що повної заборони на подвійне громадянство в Україні немає: нині подвійне громадянство напряму дозволене у низці випадків. Президентський проект також не містить заборони, але запроваджує покарання за подвійне громадянство, застосувати яке можливо буде лише вибірково.
За словами Сидоренка, найлегше уникнути покарання тим, хто має російський паспорт, а найскладніше для тих, хто має громадянство країн ЄС. Сотні тисяч мешканців Західної України одного дня перетворяться на порушників; подекуди їхня частка буде близькою до 90%.
Крім того, за словами автора публікації, поданий законопроект, порушує міжнародні зобов’язання України.
“Президентські юристи у своєму проекті примудрилися порушити зобов’язання України за Європейською конвенцією про громадянство. За цим документом ми не маємо карати тих, хто отримав громадянство за народженням або через шлюб з іноземцем”, – пише автор.
Далі він зазначає, що на сьогодні в законах України є норма, що передбачає позбавлення українського паспорту за подвійне громадянство.
Так, “підставами для втрати громадянства України є… добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття”. Термін “добровільне” означає, що громадянин сам звернувся за отриманням паспорта.
З цього правила законом передбачено низку винятків – приміром, якщо наш громадянин(-ка) одружився з іноземкою(-цем), або для тих, хто має право на іноземне громадянство від народження.
Але ця норма є декларативною, оскільки немає механізму її реалізації. Водночас, запропонований президентом проект закону додає такий механізм.
Законопроект, в разі схвалення, дає президенту підстави визнавати громадянина України таким, що добровільно втратив громадянство, якщо він отримав паспорт іншої держави. А щоби знайти таких людей, запропоновані шляхи перевірки.
Отже, держава планує відшукувати тих, хто:
– взяв участь у виборах чи іншому голосуванні як громадянин іншої держави;
– “скористався іншим правом” громадянина іноземної держави;
– “виконав обов’язки” громадянина іноземної держави (будь-які!);
– використав інший паспорт, щоби потрапити до України;
– використав інший паспорт, щоби виїхати з України.
Шукати “порушників” Порошенко планує через запити до органів влади іноземних держав та їхніх публічних реєстрів, “на офіційних веб-сайтах, в офіційних друкованих виданнях” або за паспортом, який побачить у людини прикордонник.
Каратимуть також тих, хто нещодавно отримав український паспорт і не здав паспорт іншої держави – на них поширюються такі самі норми.
За логікою АП, всі знайдені порушники будуть автоматично позбавлені громадянства – байдуже, була людина громадянином України від народження чи стала ним лише рік тому.
Але, на думку автора, знайти власників кількох паспортів таким чином практично неможливо. І, за його словами, лишається два шляхи: проводити обшук на кордоні і знаходити паспорт іншої країни зі штампами або надсилати запити до іноземних органів у тих випадках, коли українські спецслужби мають інформацію про громадянство конкретної людини. Зокрема, саме так НАБУ дістало інформацію про британський паспорт громадянина Романа Насірова.
Автор наголошує, що президентський законопроект б’є перш за все по двох регіонах України – Буковині та Закарпаттю. Мешканці першого часто мають румунське громадянство. Другого – румунське або угорське. І це зовсім не виняткові випадки, адже обидві сусідні країни пропонують спрощену процедуру набуття громадянства.
В Берегівському районі частка повнолітніх українців, що мають паспорт Угорщини, не набагато менша за 100%. Загалом кількість українців, що отримали угорський паспорт в останні роки, перевищила 100 тисяч – такими є офіційні дані угорської влади.
Румунія натомість не розголошує детальні дані про українців, що стали її громадянами, але експертні оцінки коливаються між 50 і 100 тисячами. Загалом в Україні близько 150 тисяч громадян, що називають себе румунами, а румунську мову – своєю першою мовою.
Ще одна цифра: 92% населення Герцаївського району на Буковині заявили під час перепису 2001 року, що їхня рідна мова – румунська.
Ці люди не емігрують до сусідньої держави. Але на Буковині кожен скаже, що румунський паспорт – це перш за все право працювати та вільно подорожувати до ЄС, тому відмовлятися від нього немає сенсу.
За таких умов, на думку автора, введення закону в дію може спровокувати бунт на місцевому рівні.
“А ще у Порошенка пропонують позбавляти українського громадянства всіх молодих кримчан – навіть тих, хто вважає себе українцями. Молоді кримчани, яким виповнилося 16 років і які вирішили отримати український паспорт, щоби жити в Криму як подвійні громадяни, не матимуть такого привілею – під них норми не передбачили”, – пише Сидоренко.