За два роки окупанти вивезли на “перевиховання” до російських вишів понад 20 тисяч українських дітей

Дата: 26 Лютого 2024
A+ A- Підписатися

У 2022 році за особистим розпорядженням президента РФ Володимира Путіна росіяни створили програму “Університетські зміни”, за якою українських дітей тимчасово переміщують на територію Росії. За два роки “учасниками” цієї програми стали понад 20 тисяч українських дітей.

Про це виданню ZMINA повідомив Центр громадянської просвіти “Альменда”, який дослідив цю програму та оприлюднив аналітичний звіт.

Фото з відкритих джерел

“Університетські зміни” – це програма для дітей старшого шкільного віку з тимчасово окупованих територій України, головним завданням якої є організація профільних (тематичних) змін щодо формування російської ідентичності на базі закладів вищої освіти Російської Федерації”, – зазначила документаторка ЦГП “Альменда” Тетяна Личко.

Насправді головною метою цієї програми є русифікація дітей, стирання в них української ідентичності, стимулювання їх до переїзду з окупованих територій на навчання та подальше проживання до РФ.

Про це заявляють і самі виконавці цієї програми, зокрема радниця голови так званої “ЛНР” Марина Філіппова: “В “Університетських змінах” ми спеціально акцентували на тому, щоб учасниками були діти зі звільнених територій (маються на увазі окуповані території. – Ред.) та які закінчують випускні класи. Вони були налаштовані вступати до українських вишів… тепер вони готові продовжити навчання в російських навчальних закладах”.

За підрахунками “Альменди”, у 2022 році на реалізацію програми Росія виділила понад 6 мільйонів доларів, а виконавцями програми став 81 російський університет. Ціль росіян – діти 12–17 років з окупованих частин Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей. Однак є інформація й про залучення дітей з дев’яти років. У 2022 році вивезли 10 611 дітей, у 2023 році – 10 700 дітей.

Також є інформація про вивезення дітей-сиріт та вихованців організацій інтернатного типу з тимчасово окупованих територій, законними представниками яких є держава Україна, що свідчить про примусовість переміщення.

Обов’язковою умовою програми є патріотична спрямованість, на якій зосереджується вся діяльність “Університетських змін”. За умовами програми, російські виші працюють з дітьми, застосовуючи щодо них психологічний тиск і реалізовуючи програму, спрямовану на формування російської ідентичності, та популяризуючи російські молодіжні рухи.

“Альменда” зібрала декілька цитат з вебінарів для підготовки представників університетів, які реалізують програму “Університетські зміни”: “діти можуть плакати”, “необхідно мінімізувати контакти дітей з рідними”, “знайти лідера і впливати через нього”.

Також завдяки інформації з відкритих джерел ЦГП зміг ідентифікувати 63 російських університети, які провели “Університетські зміни” для вивезених з окупованої території українських дітей. 

Попри явну протиправність програми та дій цих російських університетів, на офіційних вебсайтах низки російських закладів освіти, що беруть участь у програмі “Університетські зміни”, міститься інформація про їхню чинну співпрацю в тій чи іншій формі з іноземними закладами освіти та програмами Erasmus+, Європейською бізнес-школою. Всього дослідники налічили іноземні університети із 46 країн.

Українські громадські організації та університети випустили спільну заяву до іноземної академічної спільноти. У заяві вони закликають міжнародну академічну спільноту припинити всі зв’язки з російською академічною спільнотою, яка бере участь у зазначеній програмі.

“Коли ми говоримо про спільні дії задля припинення русифікації наших дітей та притягнення винних до відповідальності, то є великі стратегічні речі, а є можливість вплинути тут і зараз. І викреслити причетні російські університети з міжнародної співпраці – це якраз один із кроків, щоб призупинити цю політику Росії, зупинити хоч одну програму і зменшити той вплив, який є на наших дітей”, – зазначила голова ЦГП “Альменда” Марія Суляліна.

Нагадаємо, що в Києві розпочала роботу Міжнародна коаліція, яка сприятиме поверненню депортованих росіянами українських дітей. Її очолять Канада та Україна.

Коаліція представила на засіданні рамковий документ, який визначає мандат коаліції, цілі, керівні принципи та напрями діяльності. Кожна країна-учасниця може самостійно визначити сфери, у яких хоче діяти, чи взяти на себе лідерство в них.

А 25 січня 2024 року Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію “Ситуація щодо дітей України”, у якій закликала країни Європейського Союзу докласти всіх зусиль для повернення депортованих окупантами українських дітей. Резолюцію ухвалили одностайно – усі 85 парламентаріїв віддали свої голоси за.

Перша леді України казала, що з початку повномасштабної війни вдалося повернути 387 з майже 20 тисяч викрадених російськими окупантами дітей, тобто менш як 2%. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter