За час повномасштабної війни правозахисники зафіксували понад 120 випадків погроз та залякувань журналістів та медіа
За три роки повномасштабної війни Росії проти України правозахисники зафіксували щонайменше 127 випадків погроз та залякувань журналістів та медіа.
Про це пише Інститут масової інформації (ІМІ).

Ця категорія є найбільшою за кількістю випадків у відповідному моніторингу, уточнила керівниця відділу моніторингу свободи слова ІМІ Катерина Дячук на публічній дискусії “Три роки опору: свобода слова в умовах повномасштабного російського вторгнення” в Києві 21 лютого.
Погрози отримували журналісти й редакції як національних, так і регіональних медіа.
На початку вторгнення 2022 року окупанти погрожували фізично: приходили додому до журналістів чи їхніх батьків. Згодом погрози й залякування перемістилися в інтернет-простір. Росіяни розсилали електронні листи з погрозами кримінальним переслідуванням, ув’язненням у Сибіру, тортурами, допитами й застосуванням ядерної зброї. Всі листи надходили з російської пошти mail.ru та були підписані різними користувачами.
Така ж тенденція спостерігається і на третьому році з початку вторгнення, підкреслили в ІМІ. Правозахисники зафіксували три хвилі анонімних погроз про мінування редакцій і установ у різних областях України — у жовтні, листопаді та грудні 2024 року. Низка медіа та журналістів отримала ідентичні листи з погрозами. Зокрема, в них згадувалися журналістки “Радіо Свобода” Ірина Сисак, Валерія Єгошина та Юлія Химерик, яких зловмисники називають винними у ймовірному теракті. Медійниці є авторками розслідування про вербування спецслужбами Росії українських дітей для підпалів авто ЗСУ.
Також автори таких листів представляються “ветеранами АТО” та “інвалідами війни”, стверджують, що нібито заклали в будівлі редакції “саморобний вибуховий пристрій”, щоб активувати його віддалено протягом певного періоду. У ІМІ наголосили, що такі послання містять численні русизми, некоректну стилістику та граматику, мову ворожнечі та образи, а також заклики до масових убивств.
Анонімні листи з погрозами мінування редакцій медіа продовжили отримувати на початку 2025 року. Попри те, що інформація про мінування була хибною, що підтвердили перевірки відповідних служб, це перешкоджало роботі медійників, які вимушені були евакуйовуватися.
Раніше ZMINA повідомляла про те, що в січні нинішнього року в межах щомісячного моніторингу “Барометр свободи слова” експерти ІМІ зафіксували 12 випадків порушення свободи слова в Україні. За вісім випадків, серед яких погрози, залякування та кібератаки, відповідальна Росія.