З початком повномасштабного вторгнення аудиторія інтернет-користувачів стрімко перемістилася в телеграм – дослідження
Після початку повномасштабного вторгнення Росії аудиторія українських інтернет-користувачів стрімко перемістилася в телеграм: читати тут новини почали 63,3% українців, тоді як до 24 лютого 2022 року таких було 35,9%.
Про це свідчать результати опитування громадської думки, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) для Українського інституту медіа та комунікації (УІМК) задля подальшого дослідження.
![](https://zmina.info/wp-content/uploads/2023/02/application-7016419_1280.jpg)
До дослідження “Як функціонують та завойовують аудиторію неінституціоналізовані новинні телеграм-канали українського сегменту” включили 10 найпопулярніших неінституціоналізованих (таких, що не створені редакціями традиційних і онлайн-медіа) каналів станом на 19 вересня 2022 року. Серед них:
- “Труха”
- “Украина Сейчас”
- “Украина Online”
- “Инсайдер UA”
- “Реальная Война”
- “Всевидящее ОКО”
- “Телеграмна служба новин”
- Top News
- “Боже, яке кончене!”
- Ukraine NOW
А також канали мейнстримних медіа:
- “Суспільне. Новини”
- “УП. Стрічка”
- Цензор.НЕТ
Різкий перехід аудиторії до телеграму пояснюється зручністю телеграм-каналів і отриманням новин у режимі реального часу за допомогою смартфона. Так, за результатами соціологічного опитування:
- 40,8% респондентів вказали на те, що телеграм-канали як джерело інформації є цінними для них, оскільки це зручно;
- 39% цінують їх за оперативну інформацію про запуски ракет / дронів та “прильоти”;
- 37,6% – за швидкість;
- 23,5% – за публікацію новин, яких немає в традиційних медіа.
“Безперечно, усі ці місяці багатьом людям доводилося постійно переміщатися, вони знаходилися в непростих умовах, коли дивитися телебачення чи читати газети не було ні можливості, ні сил. Тому виграв той, хто надав людям зручний інструмент, який може бути завжди з ними в телефоні, він нічого не коштує, і новини там оновлюються дуже швидко. Жодне традиційне медіа не змогло запропонувати такої опції”, – прокоментувала результати дослідження виконавча директорка УІМК Діана Дуцик.
Вона звернула увагу на те, що результати опитування громадської думки “абсолютно корелюються з результатами фокус-групових обговорень”.
Під час фокус-груп телеграм був найбільш згадуваним джерелом інформації актуальних новин, на другому місці – ютуб, на третьому – фейсбук. Далі за кількістю згадувань іде інстаграм, онлайн-медіа, стрічка новин у браузері, твіттер.
Після всіх соціальних мереж та онлайн-медіа наступним за частотою згадувань у фокус-групах було телебачення. За словами більшості учасників фокус-груп, споживання телевізійних новин йде у фоновому режимі. Конкретних телеканалів респонденти не називали, наголошували на тому, що переглядають будь-який з тих, що транслюють інформаційний телемарафон “Єдині новини”.
На останньому місці серед усіх згаданих джерел – неформальні джерела інформації: рідні, друзі, колеги.
![](https://zmina.info/wp-content/uploads/2023/02/333037160_191005743551617_8158868522325609177_n.jpg)
![](https://zmina.info/wp-content/uploads/2023/02/333598324_195383279764263_3803749961425583662_n.jpg)
![](https://zmina.info/wp-content/uploads/2023/02/334024295_715496790036884_4132194833128689577_n.jpg)
Опитування КМІС проходило з 21 листопада до 29 грудня 2022 року включно методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assisted telephone interviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів, опитано 2005 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим).
Нагадаємо, що Центр прав людини ZMINA публікує у своєму телеграм-каналі ексклюзивні репортажі, новини зі сфери прав людини, інструкції, дослідження, аналітику, корисні посилання тощо.