“ЮрФем: підтримка” надає юридичну допомогу постраждалим від сексуального насильства в КНУКіМ
У січні цього року проблема сексуальних домагань у театральній сфері знову привернула увагу громадськості. Після анонімного відеозвернення однієї з колишніх студенток вишу, яка розповіла про домагання, у соцмережах почався флешмоб #немовчи. Колишні й нинішні студенти, а також працівники театру ділилися власним досвідом сексуального насильства з боку цього викладача та інших представників галузі.
Вже в середині січня на лінію правової допомоги “ЮрФем: підтримка” звернулися потерпілі, які зазнали сексуального насильства в цьому закладі освіти з боку викладача та режисера Молодого театру.
Про це розповіли в Асоціації жінок-юристок України “ЮрФем”.

Адвокатки Людмила Вигівська та Олена Довганич надають потерпілим юридичну підтримку. Наприкінці місяця до поліції вже подали три заяви про скоєння злочину. Правоохоронці відкрили кримінальне провадження та розпочали слідство.
У цих справах слідчі керуються статтею 153 Кримінального кодексу України “Сексуальне насильство”. Вона передбачає відповідальність за будь-які насильницькі дії сексуального характеру, не пов’язані з проникненням, що були вчинені без згоди потерпілої особи. Максимальне покарання за цей злочин – позбавлення волі на строк до п’яти років.
Крім кримінальної відповідальності, в Україні також діє адміністративне покарання за сексуальні домагання. Відповідно до статті 173-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, такі дії, вчинені словесно, жестами чи через електронні комунікації, караються штрафом, громадськими роботами або виправними роботами.
Координаторка лінії “ЮрФем: підтримка” Юлія Нікітіна пояснила різницю між сексуальними домаганнями та сексуальним насильством: “Сексуальні домагання можуть проявлятися через небажані повідомлення сексуального змісту, прохання надіслати оголені фото, доторки до вашого тіла без дозволу тощо. Що стосується сексуального насильства, то це насильницькі дії сексуального характеру, які не пов’язані з проникненням у тіло іншої особи. Наприклад, дотики до статевих органів без вашої згоди, небажані поцілунки чи демонстрація оголеного тіла тощо”.
Вона також зазначає, що багато жінок, які зазнали сексуальних домагань від цього викладача, не можуть звернутися до суду через закінчення строків притягнення до адміністративної відповідальності. Водночас у кримінальних справах ці строки значно довші, тому три заяви вже подано.
Керівниця ЮрФем Христина Кіт в ефірі телемарафону наголосила, що постраждалі від сексуального насильства стикаються з численними бар’єрами, коли вирішують заявити про злочин.
“І чому часто правоохоронці не так активно беруться за ці справи, відкривають кримінальні провадження? Вся річ у доказах: “твої слова – проти моїх слів”, медичних доказів немає, листувань немає, як цю справу розслідувати й доводити. І ми намагаємося зараз змінити підхід у правоохоронців: з доказів перемістити фокус на людину, яка пережила травму, і її потреби. Вона має право на доступ до правосуддя і допомогу”, – зазначила вона.
За словами правозахисниці, окрім кримінальної чи адміністративної відповідальності, важливими є превентивні механізми, які дозволять запобігати сексуальному насильству в театральному середовищі.
“Часто потерпілі починають про це говорити не тому, що вони хочуть, щоб кривдника посадили чи притягли до іншого виду відповідальності, а щоб ці явища не повторювались, щоб інші – хто продовжує працювати в цьому закладі чи навчатись – не зазнавали цього насильства”, – додала Кіт.
Христина наголосила, що відповідальність за створення безпечного робочого простору лежить на керівництві установ. Закон України “Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків” зобов’язує роботодавців вживати заходів для запобігання сексуальним домаганням та забезпечувати зрозумілі алгоритми реагування, відомі всім працівникам.
Постраждалі від сексуального насильства можуть звернутися на лінію правової допомоги “ЮрФем: підтримка” 068 145 55 90 або 0 800 30 55 90 (безоплатний номер).
Нагадаємо, що напередодні відомі актори, студенти театральних університетів та активісти вийшли на акцію проти сексуальних домагань.