“Театр без насильства”: чому відомі актори, студенти театральних університетів та активісти вийшли на акцію проти сексуальних домагань
Сьогодні студенти театральних вишів, актори Молодого театру, а також Театру на лівому березі, активісти, драматурги, культурні діячі й просто небайдужі громадяни зібралися під стінами Молодого театру на Прорізній на акцію з вимогою відсторонити від роботи художнього керівника Молодого театру Андрія Білоуса, який також є викладачем національного університету імені Карпенка-Карого. Білоуса звинувачують у сексуальних домаганнях до студенток та акторок.
Учасники акції пройшли ходою до КМДА, щоб передати департаменту культури вимоги про відсторонення Білоуса.
Хто брав участь в акції, чому її підтримали відомі актори й що вони говорять про ситуацію із сексуальними домаганнями в театральному середовищі, читайте в матеріалі журналістки ZMINA.

До акції долучилися відомі українські режисерки, письменниці, актори та акторки – Ірина Цілик, Наталя Ворожбит, Римма Зюбіна, Олеся Жураківська, Костянтин і Наталія Корецькі та інші.

Організаторка акції, драматургиня Катерина Пенкова, вперше організовує подібну акцію. Це її відповідь на хвилю повідомлень у соціальних мережах про акти сексуального насильства і харасменту в театральній сфері, зокрема від режисера Молодого театру Андрія Білоуса.
“Заклики зібратися лунали звідусіль. Мої знайомі актори, друзі, відомі театральні режисери говорили, що варто зібратись і вчинити якісь офіційні дії. Так виникла наша акція. Я взяла на себе лист-сповіщення про акцію до КМДА і Національної поліції й ось зараз модерую подію”, – каже драматургиня, організаторка акції Катерина Пенкова.

Головна вимога акції – відсторонити режисера Андрія Білоуса від посади художнього керівника Молодого театру на час слідства. Сорок шість акторів театру, в якому Білоус працює художнім керівником, вимагають цього ж – 31 січня вони надіслали відповідну заяву до департаменту культури КМДА, якому підпорядковується Молодий театр.
“Ми б хотіли, щоб наразі він не ухвалював рішення як керівник Молодого театру, щоб він не керував цими молодими людьми, які заявили про харасмент і про домагання з його боку”, – розповідає Катерина.
Водночас 31 січня у відповідь на заяву акторів у КМДА пояснили, що не можуть розірвати договір або відсторонити від роботи Андрія Білоуса через імовірне домагання, оскільки не отримували звернень від правоохоронців чи будь-якого рішення суду. Адже, за словами директора культурного департаменту КМДА Сергія Анжияка, департамент може працювати лише в правовому полі, а за законом відсторонити людину можна тільки через нетверезий стан, відмову від медоглядів тощо. В інших випадках – за ухвалою слідчого судді.
Після цієї відповіді у мистецькій спільноті виникла ідея проведення акції на підтримку 46 акторів Молодого театру, які виступили за відсторонення Білоуса.
Зокрема, підтримати колег прийшли сьогодні актори Театру драми і комедії на лівому березі Костянтин і Наталія Корецькі. Донька подружжя Софія вчиться на першому курсі університету Карпенка-Карого і знає дівчат з паралельних груп, які зазнавали харасменту з боку викладача. Загалом, за словами акторів, у театральній спільноті всі все знали й усі все знають наразі, просто раніше про це публічно не говорили. Нині ж настав час змінюватися.

“Ми прийшли на акцію з багатьох причин. По-перше, тому що наша донька навчається в університеті Карпенка-Карого на театральному, і, по-друге, щоб підтримати 46 колег з Молодого театру. Коли з’являються конкретні слова від конкретної постраждалої людини, то хто я такий, щоб у це не вірити. Якщо з’являються люди, які говорять про це, то як мінімум це привід для судового розгляду. І вже суд, мабуть, буде шукати істину в справі”, – говорить актор Костянтин Корецький.
На його думку, раніше ця тема була більш закритою і табуйованою, зокрема навіть і за кордоном. Скажімо, за словами актора, в Голлівуді лише нещодавно набула розголосу справа продюсера Гарві Вайнштейна, якого звинувачують у сексуальних домаганнях.
“Я думаю, що зараз почалася хвиля розумної емансипації, розумного фемінізму і вона призведе до ще нових викриттів і порушень цієї проблеми. Бо, як ми бачимо, ця проблема існує. І я теж, як батько дівчини, коли почалася ця історія, підійшов до дружини і доньки й запитував, чи дійсно так складно просто підійти й сказати про такі випадки. І я почув: так, складно”, – говорить актор.
Своєю чергою Наталія Корецька пригадує власний досвід навчання і роботи в театрі й говорить, що коли дівчата юні, коли ще нічого не зрозуміли в професії, то дуже тяжко відчути межу між фізичним торканням майстра, який може тобі допомогти, і торканням, яке переходить у сексуальне насильство.
“Іноді викладачі зловживають довірою студента. Коли ти вступаєш до майстра, ти йому віриш як Богу. Це твій провідник у мистецтві. І він може зловживати цим”, – вважає акторка Наталія Корецька.
Акторка театру і кіно, а нині директорка і художня керівниця Театру драми і комедії на лівому березі Олеся Жураківська також прийшла підтримати колег. Вона з прикрістю говорить, що сьогоднішній протест – це результат довгого накопичування проблеми, яка стосується, зокрема, і навчальних закладів.

“У медіапросторі лунає прізвище не тільки Білоуса, але й Льва Сомова, Висоцького, Балабана та інших. Це свідчить про тотальну хворобу галузі, яку треба лікувати. Мені дуже соромно, що ми, “старшенькі”, не передали здорову екосистему молодшим поколінням. Але, дивлячись на ту кількість людей, які були сьогодні на акції, я думаю, що в нас є надія на те, щоб оздоровити нашу спільноту, щоб усі могли працювати в повазі й творити мистецтво”, – каже акторка.
Вона долучилася до акції тому, що, на її погляд, законодавство України не захищає постраждалих від сексуального насильства і домагань, натомість активніше діє суспільний розголос і тиск.
“Ми повинні захищати самі себе й одне одного, а також робити так, щоб змінювати законодавство на користь постраждалих. Наразі наша головна мета – зібрати якомога більше доказів сексуального насильства і домагань і допомогти цим людям написати відповідні заяви до поліції з обов’язковим фактажем”, – розповідає Олеся Жураківська.
За словами організаторки акції Катерини Пенкової, нині в поліції перебуває орієнтовно шість справ щодо сексуальних домагань і насильства, частині підозрюваних інкримінуються кримінальні злочини.
Під час акції організатори передали меру Києва Віталію Кличку листа з підписами більш ніж 1460 акторів з вимогою відсторонити Андрія Білоруса від обійманої посади на час слідства.
Разом з тим директор департаменту культури КМДА Сергій Анжияк зазначив, що лист від активістів прийняв і всіляко підтримує боротьбу проти домагань і сексуального насильства, проте відповідно до закону не бачить підстав для відсторонення Білоуса. За його словами, щоб ухвалити це рішення, потрібна відповідна ухвала суду.
Водночас уже після завершення акції театральних та культурних діячів на сайті КМДА з’явилась інформація, що Андрія Білоуса таки відсторонять від посади директора – художнього керівника Молодого театру.
“Мета цього кроку – забезпечити об’єктивний та неупереджений розгляд обставин справи щодо неетичної поведінки, зберегти стабільну роботу театру та створити умови для відкритого діалогу між усіма сторонами конфлікту. Це рішення дозволить провести всебічний аналіз ситуації та ухвалити подальші управлінські рішення, що відповідатимуть інтересам усього колективу й глядачів”, – зазначила заступниця голови КМДА Ганна Старостенко.
За її словами, 10 лютого в приміщенні Київської міської державної адміністрації відбулася зустріч з ініціативною групою. На заході обговорили подальші кроки, що будуть реалізовані спільно з керівництвом департаменту культури КМДА.
Старостенко додала, що для всебічного аналізу ситуації в театрі створять відповідну комісію, яка за потреби вживатиме належних заходів реагування.
З чого все почалося
У відео на ютуб-каналі “Ґвалтівник Білоуса” (@Содом_і_Гоморра_КНУТКТ) дівчина з прихованим обличчям розповіла, що він почав писати їй улітку 2020 року, після її вступу до університету.
Вона пояснила, що Білоус отримав її номер із групового чату й одразу почав писати в особисті повідомлення. Спершу листування було звичайним, але згодом викладач почав ставити запитання особистого характеру, зокрема про її стосунки з батьками та романтичні зв’язки. З часом його слова ставали дедалі недоречнішими. Наприклад, у відповідь на її організаційні запитання він писав: “Чому ти хочеш говорити лише про роботу, а не хочеш мене збуджувати?”
За словами дівчини, Білоус надсилав їй інтимні фото інших студенток і просив надіслати аналогічні. Також він запитував про її сексуальні фантазії, надсилав свої інтимні фото, хоча про це його ніхто не просив. Найбільше її налякали наполегливі запрошення “на чай, поговорити й поплакатися”. Одного разу він запитав її про ставлення до дитячого порно, що стало для неї найбільш тривожним сигналом.
В описі до відео зазначено, що це лише перша частина розповіді, і автори закликали інших потерпілих розповідати свої історії. Ютуб-канал, присвячений цій ситуації, створили 2020 року, але раніше на ньому публікували лише студентські вистави.
Згодом дівчина розкрила своє ім’я та розповіла, що опублікувала відео зі свідченням проти Білоуса за підтримки свого чоловіка.
Університет Карпенка-Карого повідомив, що звернувся із заявою до Національної поліції, щоб правоохоронці “перевірили розповсюджену інформацію та надали їй правову оцінку”.
Крім того, юридична служба навчального закладу розпочала “негайну службову перевірку”. Випускник КНУТКіТ Валерій Філіпенко створив анонімну онлайн-форму для збору свідчень потерпілих та свідків.
Згодом звинувачення почали надходити на адресу іншого викладача університету Карпенка-Карого Юрія Висоцького та викладача КНУКіМу Олександра Балабана.
10 лютого стало відомо, що Шевченківське управління поліції в Києві розпочало кримінальне провадження щодо викладача столичного вишу, якого студентки звинувачують у сексуальних домаганнях. Справу відкрито за статтею 153 Кримінального кодексу України.
Сам же викладач Київського національного університету імені Карпенка-Карого та режисер Молодого театру Андрій Білоус заперечив у коментарі hromadske звинувачення в сексуальних домаганнях і запевнив, що відкритий до розслідування.
“Я переконаний, що суспільство, яке відмовляється від принципу презумпції невинуватості, ризикує повернутися до часів, коли вироки виносив натовп, а не суд. Сьогодні мене оголошують винним не на підставі доказів, а через суспільний тиск”, – заявив Білоус.
За його словами, більшість колективу – 94 людини – хоче, щоб режисер залишився на посаді. Однак їхньою думкою “нехтують”, бо вона “не вписується в сценарій, де головне не встановити істину, а досягти конкретного результату”. Білоус вважає, що будь-які заяви потребують уваги, і заявив, що підтримує право кожного на чесний розгляд будь-яких обвинувачень, але лише в межах законних процедур.