ЄСПЛ просить уряд РФ надіслати зауваження в справі про всиновлення українських дітей у Криму
Європейський суд з прав людини повідомив уряд РФ та просить його надати свої зауваження щодо заяви Української Гельсінської спілки з прав людини від імені десяти українських дітей з Криму проти Росії (№ 6719/23).
Про це розповіли в ЄСПЛ.

Заява УГСПЛ стосується десятьох дітей, які перебували в Криму, коли РФ окупувала півострів у 2014 році.
Неповнолітні, яким на той момент було від одного до п’яти років, не мали батьківського піклування, тож перебували під опікою українського уряду в установах. Влада РФ відмовилася повернути дітей, не розповіла про місце перебування неповнолітніх, а згодом їхні профілі з’явилися на спеціальному російському сайті для всиновлення.
Правозахисники припускають, що частину дітей усиновили, бо дані про них зникли з платформи. Загалом у 2014 році російська влада оголосила власними громадянами в Криму понад 4 тисячі дітей, позбавлених батьківського піклування.
УГСПЛ, посилаючись на статтю Конвенції щодо права на повагу до приватного життя і , каже, що свавільна зміна громадянства та всиновлення позбавила дітей соціальної ідентичності як громадян України.
Окрім цього, вбачають порушення права на свободу та недоторканність і через утримання дітей у закладах після того, як росіяни встановили ефективний контроль над Кримом.

Один з авторів заяви адвокат Сергій Заєць пояснював, що існує шанс довести – РФ порушила зобов’язання за статтею 8 конвенції через те, що масово оголосила мешканців українського півострова громадянами РФ.
“Приклад з дітьми – найбільш яскравий, і це підсилить позицію заявників в інших справах, де ставиться таке саме питання. Загалом же йдеться про доволі нові проблеми порушення прав людини в контексті збройного конфлікту та про незаконне всиновлення українських дітей”, – казав правник.
Рішення ЄСПЛ може створити стандарт, який стримає від аналогічних дій інші держави в майбутньому.
“У 2014 році, розпочинаючи окупацію Криму, Росія намагалась уникати явних порушень загальноприйнятих стандартів прав людини й діяла в сірій зоні. Пізніше Росія припинила озиратися на це, але, ймовірно, якби на початку не було можливості вчиняти так, то не було б і продовження. Розпочиналося все з тестування реакції світу, а світ не мав відповідних реактивів для виявлення токсинів”, – додавав правник.
Російський уряд 25 березня поточного року повідомили про заяву № 6719/23, і до 31 липня 2025 року вони мають час, щоб подати зауваження.
Нагадаємо, що Росія депортує та переміщує українських дітей з окупованих територій від 2014 року, але після початку великої війни масштаби порушень зросли. Детальніше про те, як та навіщо РФ змінює ідентичність українських дітей, читайте за посиланням.
Наприкінці минулого року в Росії вчинив самогубство підліток Олександр Якущенко, якого примусово вивезли з дитячого будинку на Херсонщині й віддали в родину росіян.
За всиновлення родинам у РФ платять від 28 до 156 тисяч рублів щомісячно, що значно більше, ніж середня зарплата в деяких регіонах країни. Влада РФ намагається якнайшвидше віддавати дітей у сім’ї, а серед “усиновлювачів” є чимало колишніх силовиків. Наприклад, росіянка Ліліана Романова, яка має сімох власних та майже пів сотні всиновлених.
У Росії для популяризації всиновлення українських дітей навіть створили серіал-рекламу, у кожній серії якого розповідали про причетних до цього людей.