“Я не буду терпіти насилля”: у Львові активістки провели пікет проти культури зґвалтування
5 квітня у Львові активістки “Феміністичної майстерні” провели пікет проти культури зґвалтування та підтримки ґвалтівників у суспільстві. Приводом для акції стала низка резонансних справ щодо зґвалтувань, у яких судді та суспільство ставали на бік кривдників та всіляко їх виправдовували.
Про це йдеться на сторінці організації.
“Кожен раз, коли десь у стрічці трапляється новина про сексуальне насильство над жінкою, неважко здогадатися, що побачиш у коментарях. Деякі люди будуть чіплятися за будь-яку деталь замість того, щоб визнати, що жодні “але”, “якби” та “якщо” не можуть виправдати насильство та повну провину ґвалтівника”, – зазначається у повідомленні.
Ці виправдання злочинців є наслідком поширеності культури зґвалтування. Вона виявляється у пошуку виправдань ґвалтівника в поведінці чи вигляді постраждалої, романтизації насилля та об’єктивації жінок у масовій культурі.
“Каталізатором нашого перформансу став випадок на Закарпатті, де троє підлітків зґвалтували 14-річну подругу, знявши це на відео, але так і не отримали справедливого покарання. У ході обговорення справи ми багато чули про те, що суспільству треба задуматися про долю цих хлопців. Тим часом стан та доля неповнолітньої потерпілої залишилася за дужками. Так, ніби з нею нічого й не сталося”, – пояснили активістки “Феміністичної майстерні”.
На пікеті активістки стояли з закривавленими ногами та заклеєними доларовими купюрами ротом. Такий образ, як пояснюють учасниці пікету, зумовлений підозрами у корупції щодо судді, яка вела справу, та вчителів і психологів, які дали позитивну характеристику ґвалтівникам. Також активістки роздавали брошури про культуру зґвалтування.
Відомо, що професор Микола Хавронюк, який зараз очолює робочу групу з розробки нового Кримінального кодексу України, переконаний, що заборонити звільняти від умовного покарання сексуальних злочинців – занадто жорстоко.
“Одна справа, коли є проникнення в тіло, інша, коли немає. Навіть коли є проникнення, присутні багато аспектів: інтенсивність, груповий спосіб дій чи одна особа, навіть має враховуватися певна провокативна поведінка потерпілої, яка спочатку каже, що ніби хоче, а потім передумала”, – заявив він.
Водночас оптимальним покаранням підлітків, які зґвалтували дівчину на Закарпатті, Хавронюк вважає збільшення строку іспитового терміну. За його словами, саджати їх до в’язниці на тривале ув’язнення є “непропорційним і неадекватним покаранням”.
Такі твердження юриста правозахисники не підтримали. Так, інституційна партнерка “Гендер в деталях” Галина Котлюк зазначила, що читати такі заяви від людини, яка безпосередньо працює над змінами до чинного законодавства, одночасно огидно і страшно.
За її словами, таке ставлення лише сприяє закріпленню культури зґвалтування в українському суспільстві. Хлопці, які скоїли тяжкий злочин, повинні понести за нього відповідне покарання, а їхній вік або позитивна характеристика від учителів не звільняють їх від відповідальності.
Нагадаємо, що на тлі кількох резонансних справ щодо зґвалтувань школярок, головна редакторка ресурсу “Гендер в деталях” Тамара Злобіна запустила флешмоб “Шкільні звірі” з вимогою створити єдиний алгоритм реагування на гендерне насильство в школах.