Вже 13-й день кримська журналістка Ірина Данилович голодує через ненадання медичної допомоги – правозахисник

Дата: 04 Квітня 2023
A+ A- Підписатися

Голодування – єдиний механізм для привернення уваги до злочинів, яких зазнали жертви політично вмотивованих переслідувань, зокрема в Криму.

Про це в коментарі Крим.Реалії розповів голова правління “Крим SOS” Олексій Тільненко.

Ірина Данилович

За його словами, такі випадки голодування не є поодинокими.

“На жаль, дуже часто для наших політв’язнів, для тих українців, які перебувають у СІЗО та інших місцях несвободи, це фактично єдиний механізм, щоб привернути увагу до тих порушень – до тортур, яких вони зазнають у катівнях тюрем та СІЗО”, – розповів Олексій Тільненко.

У правозахисній організації повідомляють, що найчастіше причиною для оголошення голодування жертвами політично вмотивованих переслідувань стає ненадання належної медичної допомоги або лікування. Відсутність доступу до медичної допомоги може розцінюватися за певних обставин як нелюдське поводження та тортури. Окрім того, примусове годування ув’язнених, які оголосили голодування, прирівнюється до катувань.

“Сам факт оголошення голодування привертає до себе увагу. Відповідно, щоб знівелювати цей ефект, робиться все, щоб обмежити доступ адвокатів до утримуваних осіб… Можуть бути різні реакції, аж до примусового годування, хоча нам про такі випадки безпосередньо невідомо”, – додав Тільненко.

Нагадаємо, 21 березня незаконно ув’язнена громадянська журналістка Ірина Данилович оголосила сухе голодування. Причиною такого рішення стала відсутність лікування або медичної допомоги в СІЗО міста Сімферополя. У листі Данилович зазначила, що триматиме голодування до “початку лікування чи біологічної смерті”. За наявною інформацією, журналістка не припиняє голодування вже 13-й день.

Як відомо, громадянська журналістка кілька місяців потерпає від сильного головного болю, в неї підозрюють гостре запалення середнього та внутрішнього вуха. Існує загроза запалення головного мозку, що може призвести до смерті.

26 березня Представництво ЄС в Україні висловило стурбованість станом здоров’я незаконно засудженої громадянської журналістки з тимчасово окупованої Феодосії Ірини Данилович та закликає негайно надати їй медичну допомогу. 

Нагадаємо, Ірина Данилович – медсестра та громадянська активістка з Феодосії, співпрацювала з виданням “INжир media” та правозахисним проєктом “Кримський процес”. Жінка захищала інтереси медпрацівників на півострові: увійшла до незалежної профспілки, багато писала про порушення їхніх прав, наприклад про недоплати за роботу з ковідними пацієнтами.

Співробітники ФСБ викрали Ірину Данилович 29 квітня і до 7 травня утримували в підвалі ФСБ без жодного статусу та адвокатської допомоги. Її допитували на поліграфі, чинили психологічний тиск: обіцяли вивезти в ліс, до Маріуполя і годували один раз на день. Про це також вона заявляла в незаконному “суді” у Феодосії.

Згодом у сумці Данилович, яку в неї вилучили, “знайшли” вибухівку. 7 травня так званий “Київський райсуд” Сімферополя обрав їй запобіжний захід у вигляді взяття під варту строком на два місяці.

Наприкінці липня журналістка змогла передати, що в Сімферопольському СІЗО на неї продовжують чинити тиск співробітники ФСБ. Зокрема, їй завдали тілесних ушкоджень під час етапування до суду.

5 липня “суддя” Ольга Кузнецова продовжила термін утримання журналістки під вартою на два місяці, проігнорувавши те, що затримання Данилович відбулося на тиждень раніше за офіційно оформлені документи.

На засіданні 7 листопада сторона захисту заявила клопотання про виклик до “суду” для допиту як свідків 16 осіб, зокрема співробітників ФСБ, що були причетні до викрадення журналістки, її незаконного утримання протягом тижня в підвалі ФСБ та фальсифікації кримінальної справи. Незаконне формування відмовило у всіх клопотаннях, окрім виклику одного свідка захисту – Сулеймана Кадирова, який не володіє інформацією по суті обвинувачення, а може дати лише характеризувальні свідчення.

Попри обурення міжнародної правозахисної спільноти, 28 грудня російський окупаційний суд Криму відправив Данилович за ґрати на сім років.

28 грудня 2022 року так званий “Феодосійський міський суд” оголосив вирок громадянській журналістці Ірині Данилович. За нібито “зберігання вибухових речовин” її засудили до семи років позбавлення волі й 50 тисяч рублів штрафу.

Пояснення правозахисників щодо того, як ФСБ та “суд” сфальшували кримінальну справу громадянської журналістки, читайте тут.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter