Верещук: у російському полоні перебувають понад 1,5 тисячі цивільних

Дата: 20 Червня 2022
A+ A- Підписатися

У полоні російських військових перебувають понад 1,5 тисячі цивільних українців. 

Про це повідомила віцепрем’єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.

Записи на стіні приміщення у Димері на Київщині, де росіяни тримали затриманих людей перед тим, як вивезти до Росії. Фото: МІПЛ

Верещук наголосила, що всіх їх мають відпустити, адже утримувати цивільних як військовополонених заборонено: “Вони сидять в Ростові, Курську, вони сидять в СІЗО, вони сидять як військовополонені, хоча не мають бути полоненими. Вони мають бути відпущені”.

Серед полонених чимало активістів, волонтерів, священників, депутатів місцевих рад та голів органів місцевого самоврядування, насильницькі викрадення яких в ОБСЄ пропонують розглядати як злочини проти людяності.

Міжнародний Червоний Хрест звертався до керівництва Росії, аби ті склали список цивільних українців, які перебувають у полоні. У відповідь керівництво РФ відзвітувало про 120 осіб, серед яких, наприклад, не було жодної жінки. 

З березня по травень з російського полону, за словами Верещук, вдалось повернути 103 людини, однак процес звільнення не припиняється. Міністерка розповіла, що знає про випадки, коли люди самотужки або за допомогою волонтерів звільнялись із полону.

Також Верещук сказала, що згідно з даними української розвідки до Росії депортували 1,2 мільйона українців: “Вона (цифра. – Ред.) дещо відрізняється від тієї, яку надала російська сторона. Але ви розумієте, що російська сторона ніколи не говорить правду… Вони говорять про майже 2 мільйони людей”.

Нагадаємо, що раніше українські правозахисники з Медійної ініціативи за права людини з’ясували, що під час окупації Київщини російські військові викрали близько двох сотень людей, яких тепер тримають у СІЗО в Росії та використовують як “обмінний фонд”.

Серед утримуваних у такий спосіб вчителька математики з села Старий Биків на Чернігівщині Вікторія Андруша та мешканець Чернігова Ігор Михальчук.
 
За підрахунками правозахисників Центру прав людини ZMINA та Медійної ініціативи за права людини, Херсонщина та Запоріжжя є лідерами за кількістю викрадень росіянами в Україні.
 
Як відомо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.

 Такими злочинами вважають:

 • умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
 • катування і нелюдське поводження;
 • зґвалтування;
 • руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
 • примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
 • використання населення як “живих щитів”;
 • депортація до Росії чи на окуповані нею території;
 • викрадення і незаконні арешти цивільних;
 • взяття заручників;
 • напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
 • віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
 • використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
 • використання отруйних речовин;
 • напади на релігійні й культурні установи;
 • розграбування суспільної та особистої власності тощо.

Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.

Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.

Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter