Убивство рома на Харківщині вказує на міжетнічну нетерпимість, за яку відповідальна влада – заява фонду “Відродження”

Дата: 18 Травня 2017
A+ A- Підписатися

Міжнародний фонд “Відродження” стурбований зростанням кількості спалахів ненависті щодо ромів та проявів насильства на міжетнічному ґрунті в окремих громадах України. Зокрема, під час конфлікту у селі Вільшани Харківської області один ром був убитий, а ще троє поранені.

Про це йдеться у заяві фонду, переданій Центру інформації про права людини.

“16 травня, в селі Вільшани Дергачівського району Харківської області стався трагічний інцидент, потерпілими в якому є мешканці села – роми. Під час зібрання, яке мало на меті розв’язати побутовий конфлікт між сільським головою та окремими ромами, з вогнепальної зброї було вбито одного рома та троє дістали серйозних поранень. Правозахисники вказали на ознаки міжетнічної нетерпимості в цій трагедії”, – зазначають у фонді.

Про нетерпимість, як зазначають правозахисники, свідчить як сам факт насильства щодо ромів, які прийшли на зібрання, так і те, що майже одразу після трагедії одна зі сторін конфлікту – представники місцевої (селищної) влади – продовжила нагнітати настрої серед місцевого населення, погрожуючи ромським родинам виселенням з території села.

У “Відродженні” вважають, що ця тривожна тенденція частково спричинена браком послідовної державної етнонаціональної політики на всіх рівнях, неналежним станом реалізації Стратегії захисту та інтеграції ромської національної меншини в українське суспільство. Адже антиромські заяви окремих представників місцевої влади не зустрічають помітного осуду чи покарання, особливо з боку державних органів. Таке ставлення сприяє посиленню антагонізму і нетерпимості в  громадах і призводить до соціальної сегрегації в суспільстві.

Трагічні події останніх днів у Вільшанах, де однією зі сторін конфлікту виступає місцева влада, свідчать про неприпустиме нерозуміння представниками влади принципів недискримінації і поваги до фундаментальних прав людини та неспроможність забезпечити їх дотримання.

“Ми вбачаємо прямий зв’язок між трагедією у селі Вільшани, погромах ромських помешкань у Лощинівці Одеської області, закликах до виселення ромів із села Шелудьківка Харківської області та бездіяльністю влади у реагуванні на тривожні сигнали й неприпустимі заклики”, – наголошують у фонді.

Міжнародний фонд звертається до міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова і до очільника Національної поліції України Сергія Князєва з вимогою забезпечити справедливе й всебічне розслідування інциденту і не допустити ескалації насильства на міжетнічному ґрунті.

“Зважаючи на те, що однією зі сторін конфлікту є представники місцевої влади, ми наголошуємо на необхідності забезпечити належний рівень безпеки потерпілим та їхнім родинам”, – йдеться у заяві.

Міжнародний фонд “Відродження” також висловлює співчуття родині загиблого і виявляє готовність  підтримувати зусилля правозахисників у здійсненні громадського контролю за проведенням розслідування і покарання винних у цій трагедії.

Як відомо, 16 травня у селі Вільшани Харківської області стався конфлікт між групою ромів та сільським головою. Під час зустрічі для вирішення конфлікту на стороні сільського голови виступили озброєні чоловіки. Внаслідок сутички один ром був вбитий з вогнепальної зброї, а ще троє отримали поранення від травматичної зброї.

Ром, який брав участь у зустрічі біля сільради, розказав на прес-конференції, що батько діючого сільського голови Олексій Літвінов, він же колишній сільський голова завжди демонстрував неприязне ставлення до ромів і періодично погрожував вигнати їх із села.   

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: