В Україні судитимуть жінку за продаж радянських прапорів в інтернеті

Дата: 16 Липня 2019
A+ A- Підписатися

У Чернігові місцева жителька може отримати до п’яти років в’язниці за те, що продавала прапори колишніх радянських республік на сайті інтернет-оголошень. 

Інформація про справу, яку розглядає Деснянський районний суд Чернігова, знаходиться у Єдиному державному реєстрі судових рішень. 

Єнді Уорхол, “Серп і молот”, 1977 рік

 За версією слідства, жінка розмістила повідомлення про продаж прапорів колишніх республік СРСР на онлайн-майданчику безкоштовних оголошень OLX. Згодом у червні та серпні минулого року жінка продала прапори Таджицької Радянської Соціалістичної Республіки, Азербайджанської Радянської Соціалістичної Республіки та Вірменської Радянської Соціалістичної Республіки, на яких зображені серп, молот і п’ятикутна зірка – символи комуністичного тоталітарного режиму. 

Правоохоронці вважають, що таким чином жінка порушила частину 1 статті 4 Закону України “Про засудження комуністичного і націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні і заборона пропаганди їх символіки”, де йдеться про те, що виготовлення, поширення, а також публічне використання символіки комуністичного тоталітарного режиму, символіки націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму, у тому числі у вигляді сувенірної продукції, публічне виконання гімнів СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних та автономних радянських республік або їх фрагментів на всій території України заборонено.

Санкції статті передбачають покарання у вигляді обмеження волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк, з конфіскацією майна або без такої.

Нагадаємо, що прийнятий ще у 2015 році закон про декомунізацію, неодноразово критикували правозахисники, а після підписання закону президентом Венеціанська комісія надала йому негативний висновок.

Заборону використання комуністичних символів назвали безумовним втручанням в свободу вираження поглядів, свободу асоціацій (через обмеження створення політичних партій громадських об’єднань та інших організацій), свободу мирних зібрань (через заборону її використання під час зібрань) та виборчі права (через обмеження брати участь в виборах для партій та їхніх кандидатів) експерти Харківської правозахисної групи.

Окремо у своєму аналізі документу правозахисники згадували й про виготовлення, використання та поширення символіки – пункти закону, за якими звинувачують жінку. 

“Обмеження щодо виготовлення та використання комуністичної та нацистської символіки є безумовним втручанням у свободу вираження поглядів. Якщо проаналізувати висновок Венеціанської комісії Ради Європи щодо схожого молдовського закону та практику Європейського суду з прав людини, то стане зрозумілим, що перелік заборонених символів повинен бути вичерпний. Зокрема, межі використання п’ятикутної червоної зірки виглядають досить суперечливим – не зрозуміло, чи вона підпадає під повну заборону, як “елемент символіки комуністичної партії”, чи тільки у поєднанні з іншими комуністичними символами”, – наголошували вони. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: