В Україні зменшилася кількість правопорушень, пов’язаних з дискримінацією та нетерпимістю – Андрій Нєбитов
В Україні у 2024 році зменшилася кількість кримінальних правопорушень, пов’язаних з дискримінацією та нетерпимістю. Торік було зареєстровано 86 таких злочинів, тоді як 2023-го – 136.
Про це повідомив заступник голови Національної поліції України – начальник кримінальної поліції Андрій Нєбитов під час обговорення стану виконання рекомендацій спецдоповіді Омбудсмана про права нацменшин, передає ZMINA.

Нацполіція забезпечує збір та узагальнення інформації щодо порушень, пов’язаних з дискримінацією та нетерпимістю. Дані опрацьовують та публікують в інформаційно-комунікаційній системі Національної поліції України, розповів Андрій Нєбитов.
За його словами, головне слідче управління провело аналіз стану досудового розслідування кримінальних проваджень за ознаками дискримінації за 2024 рік. Було вивчене кожне провадження, були надані відповідні вказівки обласним управлінням на місцях для контролю і посилення перебігу досудового розслідування в таких справах.
Андрій Нєбитов відзначив тенденцію до зменшення кількості кримінальних правопорушень, передбачених статтею 161 Кримінального кодексу України (“Порушення рівноправності громадян, залежно від їх расової, національної, регіональної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками”).
Упродовж 2024 року зареєстровано 86 таких злочинів, що на 37% менше в порівнянні з 2023 роком (136). До суду за обвинувальним актом у 2024 році скеровано 26 кримінальних правопорушень, у 2023 році було розслідувано 23 таких злочини.
У Національній поліції на виконання рекомендацій, зазначених у спецдоповіді Омбудсмана щодо дотримання прав нацменшин і корінних народів в умовах збройної агресії РФ проти України за період з початку повномасштабної війни 24 лютого 2022 року до 31 грудня 2023 року, ініціювали розроблення методичних матеріалів з документування злочинів на ґрунті ненависті. Очікується, що всі працівники Нацполіції отримають ці методичні рекомендації у 2025 році.
Також, за словами Андрія Нєбитова, на виконання урядового розпорядження, спрямованого на реалізацію стратегії щодо ромської національної меншини до 2030 року, у Нацполіції розробили план превентивних заходів на 2024–2025 роки.
“У всіх регіонах створено відповідні робочі групи, які здійснюють моніторинг в інтернет-просторі та на місцях фіксують прояви нетерпимості й дискримінації. До місць компактного проживання ромів наближено патрулі поліції, закріплено дільничних офіцерів і працівників ювенальної превенції”, – зазначив заступник голови Нацполіції.
Такі заходи дають змогу оперативно реагувати на конфліктні ситуації та запобігати злочинності.
Водночас, за словами Уповноваженого РВ з прав людини, рекомендації щодо протидії дискримінації, зазначені в спецдоповіді, наразі реалізовано лише на 40%.
Дмитро Лубінець наголосив на потребі посилити антидискримінаційне законодавство. Правоохоронні органи повинні мати чіткі інструменти для ефективного розслідування злочинів на ґрунті ненависті.
“Питання мови ворожнечі має бути врегульоване законодавчо. Нарешті має бути запроваджена адміністративна відповідальність за дискримінацію. Вимога, якій уже більш ніж 10 років”, – зауважив Омбудсман.
Він зазначив, що це питання неодноразово порушували представники Європейського Союзу, Єврокомісії під час перемовин щодо вступу України до ЄС.
Раніше ZMINA писала, що на початку березня в Києві презентували План заходів із захисту прав національних меншин. Проєкт документа розробили відповідно до міжнародних стандартів, рекомендацій Єврокомісії, а також пропозицій Ради громадських об’єднань національних меншин (спільнот) України. Реалізація плану триватиме до кінця 2027 року. Серед ключових заходів: гармонізація українського законодавства відповідно до міжнародних стандартів, розширення можливостей для використання мов національних меншин у публічній сфері, покращення доступу до освіти рідною мовою, розвиток механізмів боротьби з дискримінацією.
Також ZMINA повідомляла, що попри повномасштабну війну права ромів залишаються у фокусі державної політики. На розгляді парламенту перебуває законопроєкт № 5488, який передбачає адміністративну відповідальність за порушення законодавства у сфері захисту від дискримінації та посилить відповідальність за злочини, скоєні з мотивів ненависті.