В Україні створили інструкцію для родичів військових, які зникли безвісти, потрапили у полон чи загинули
Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими оприлюднив дорожню карту для тих, чиї родичі-військові чи правоохоронці потрапили у полон, загинули чи пропали безвісти.
Про це повідомляє Головне управління розвідки Міноборони України.
У документі міститься перелік даних, якими обов’язково має володіти родина захисника України та алгоритми дій родичів щодо їхніх звернень до органів державної влади, які займаються питаннями звільнення військовополонених.
Також там міститься інформація щодо статусу, пільг та виплат, передбачених сім’ям захисників України, які пропали безвісти, потрапили у полон, загинули, отримали інвалідність або частково втратили працездатність.
У пресслужбі наголосили, що обміном полонених чи пошуком зниклих безвісти захисників займаються лише органи державної влади та відповідальні установи чи організації.
Раніше ZMINA писала, що 29 червня у ході масштабного обміну військовополоненими до України повернулись 144 військові, зокрема 95 оборонців “Азовсталі”, з яких 43 азовці. Більшість звільнених мають важкі ушкодження: вогнепальні та осколкові поранення, вибухові травми, опіки, переломи, ампутації кінцівок. Нині вони отримують медичну та психологічну допомогу.
Раніше повідомлялося, що дружини та рідні українських захисників з “Азовсталі” просять у Міжнародного комітету Червоного Хреста допомоги, щоб зв’язатися з полоненими. Візити представника Червоного Хреста до полонених двічі на тиждень були однією з умов вивезення з “Азовсталі”, але наразі цього немає.
Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
Такими злочинами вважають:
- умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
- катування і нелюдське поводження;
- зґвалтування;
- руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
- примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
- використання населення як “живих щитів”;
- депортація до Росії чи на окуповані нею території;
- викрадення і незаконні арешти цивільних;
- взяття заручників;
- напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
- віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
- використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
- використання отруйних речовин;
- напади на релігійні й культурні установи;
- розграбування суспільної та особистої власності тощо.
Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.
Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.
Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.