В Україні презентували дорожню карту для навчання державною та мовами корінних народів і національних спільнот
1 березня, у пʼятницю, в Україні презентували дорожню карту створення умов для підвищення якості навчання українською та мовами корінних народів і національних спільнот. Документ стосується закладів середньої освіти і розрахований на 4 роки, тобто діятиме до 2027 року. Ця карта є важливою, зокрема у контексті євроінтеграції.
Про це заявив перший заступник міністра освіти і науки України Євген Кудрявець.
Ця дорожня карта передбачає:
- формування і вдосконалення законодавчо інформативної бази;
- створення умов для підвищення якості навчання державною мовою та мовами національних меншин (або їх вивчення);
- підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладів дошкільної освіти і закладів середньої освіти з класами з навчанням мовами корінних народів і національних спільнот;
- організація та проведення консультацій з представниками громад корінних народів і національних спільнот щодо питань в галузі освіти співробітництва з міжнародними організаціями.
Дорожня карта, за словами Кудрявця, є певним етапом у реалізації цілей рівного доступу до якісної освіти для всіх представників національних меншин та корінних народів. Вона також є кроком у розбудові українського європейського демократичного суспільства, у якому є можливість розвиватися і державній мові, і рідним мовам нацменшин та корінних народів.
“Ми усвідомлюємо, що зараз дуже багато українців знаходяться в інших країнах через повномасштабне вторгнення Росії. Перебуваючи у різних європейських державах вже два роки, українські діти вже успішно опанували мови цих країн. Тож нам важливо зберегти їх багатомовність, коли закінчиться війна і вони повернуться додому в Україну”, – уточнив заступник міністра.
Він також наголосив на тому, що наразі необхідно створити відповідні умови для того, щоб зберігати та підтримувати ці знання мов Європейського Союзу, оскільки це важлива складова європейської інтеграції, а у майбутньому – конкурентна перевага.
“Дорослим людям, які володітимуть декількома мовами ЄС, легше буде будувати бізнес, робити спільні наукові дослідження, а також інтегруватися та отримувати різні можливості за кордоном. Відповідно, розвиток багатомовної освіти і багатомовних програм – це інвестиція у майбутнє для розвитку людського капіталу та економічного розвитку країни”, – додав Кудрявець.
Дорожня карта, за його словами, є першим кроком для досягнення відповідних поставлених цілей.
Нагадаємо, що у лютому Кабінет Міністрів ухвалив Методологію використання мов національних меншин. Йдеться про забезпечення національних спільнот правом отримувати публічні, соціальні та державні послуги рідною мовою.