В окупованому Старобільську вишукують покинуті будинки для розселення там російських військових
У тимчасово окупованому Старобільську на Луганщині вишукують покинуті будинки, щоб заселяти туди російських військових.
Про це повідомили у Луганській ОВА.
Старобільськ росіяни захопили на початку березня торік.
Очільником громади поставили Валерія Пахниця, який за часів Януковича був головою районної державної адміністрації на Луганщині. В Україні йому загрожує 15 років за колабораціонізм.
Точної інформації щодо того, скільком людям вдалось покинути Старобільськ, у відкритих джерелах немає. Втім, за понад рік повномасштабного вторгнення звідти надходили новини про обстріли росіянами евакуаційних автобусів.
Вишукують покинуті будинки у місті під виглядом перевірки газових лічильників, за словами посадовців Луганської ОВА, працівники тамтешнього міськгазу.
“Вони почали ходити для звірки даних лічильників, паралельно складаючи списки помешкань, де ніхто не живе, щоб заселяти у квартири та будинки росіян та мародерити”, – кажуть у ОВА.
Відомо й про випадки, коли російські військові виселяли цивільних з квартир на перших поверхах у Рубіжному, щоб вселитись туди самими. Це роблять, щоб прикриватись цивільними, кажуть посадовці.
“Тих, хто мешкає на вищеназваних поверхах, виселяють, на заміну не пропонуючи нічого”, – додають вони.
Порушення права власності, погрози щодо вилучення приватної власності й терор є порушенням статей 31, 33 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни та воєнним злочином.
У Старобільську, як й на інших окупованих територіях, росіяни проводять рейди, вишукуючи активістів. Очільник Луганської ОВА Сергій Гайдай, переказуючи слова людей, що повернулись з катівень у Старобільському районі, казав раніше, що навіть “у фільмах ті не бачили таких звірств”.
Нагадаємо, що десятьох колишніх працівників Старобільського СІЗО, які після російського вторгнення почали працювати на окупантів, підозрюють у державній зраді.
Коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
Такими злочинами вважають:
- невибіркові обстріли цивільних об’єктів;
- умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
- викрадення і незаконні арешти цивільних;
- катування і нелюдське поводження;
- зґвалтування;
- мародерство;
- примус українських громадян служити в збройних силах РФ;
- використання населення як “живих щитів”;
- депортацію до Росії чи на окуповані нею території;
- напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
- віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
- використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
- використання отруйних речовин;
- напади на релігійні й культурні установи тощо.
Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу info@humanrights.org.ua. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.
Раніше ZMINA оприлюднила перелік організацій, куди можна звернутися як по безкоштовні, так і по платні психологічні консультації.
Фотографія обкладинки: ua-travels.in.ua