В окупованому Маріуполі заявили, що драмтеатр, де росіяни вбили сотні людей, після реставрації стане “одним з найкращих у країні”
Окупанти заявили, що Донецький академічний обласний драматичний театр у Маріуполі після реставрації стане “одним з найкращих у країні”: у березні 2022 року росіяни вбили тут близько 300 людей, які ховалися від обстрілів.
З такою заявою виступив один з ватажків підконтрольного РФ терористичного угруповання “ДНР” Євгеній Солнцев.
“Один із символів Маріуполя – Драматичний театр – отримує друге життя. Буквально повстає з попелу”, – цинічно висловився “посадовець” після візиту на будівництво.
Нагадаємо, що 16 березня 2022 року російські військові завдали авіаудару по будівлі драмтеатру, зруйнувавши його та вбивши, за даними міськради, близько 300 цивільних – місцевих жителів, які там ховалися від обстрілів.
Військові РФ скинули бомби на театр попри те, що там були жінки та діти, і це було позначено спеціальним написом, який було видно з повітря.
У квітні-травні 2022-го окупанти ексгумували тіла загиблих і поховали їх під безіменними номерами в братській могилі в Мангуші (Старий Крим). Однак, за даними свідків, яких опитали журналісти “Радіо Свобода”, дістати з-під завалів могли не всіх загиблих.
Очевидці розповідали, що в день авіаудару люди були не лише в підвалі театру, але й біля нього, очікували їжу.
“Їх могло придавити так до ями, до фундаменту, що їх, можливо, просто технічно не вдавалось окупантам розкопати, тим більше що вже минуло декілька місяців після того. Тому, я думаю, вони просто не змогли технічно вивезти всіх. Вивезли те, що було більш на поверхні. Вивозили тіла лафетами, трактори з цими лафетами завантажували й вивозили звідти. А скільки залишилося лежати під каменями, ми не знаємо”, – розповів один зі свідків.
Загалом було зруйновано понад 90% міста. Майже одразу після окупації росіяни швидкими темпами почали відбудовувати його, щоб знищити будь-які докази своїх воєнних злочинів, так само як і в Грозному (Чечня) на початку 2000-х років.
Проте у випадку з драмтеатром у Маріуполі йдеться не лише про перешкоджання правосуддю та знищення доказів злочину росіян, як уже наголошували правозахисники, але й про неповагу до загиблих, сказала правова аналітикиня Центру прав людини ZMINA Онисія Синюк.
“Міжнародне гуманітарне право передбачає цілу низку положень, які визначають належне ставлення до померлих і їхніх останків. Наприклад, зобов’язання огляду тіл для констатації смерті та ідентифікації особи, поваги до останків та гідного їхнього поховання. Ми й досі не маємо достовірної інформації ні щодо кількості, ні щодо точного переліку загиблих, ні тим більше про те, що відбулося з тілами. Це також є порушенням права членів сім’ї знати про долю їхніх рідних”, – пояснила вона.
Раніше ZMINA повідомляла про те, що ОБСЄ ще у квітні 2022 року визнала грубим порушенням міжнародного гуманітарного права атаки росіян на пологовий будинок та драматичний театр у Маріуполі. Організація також відкинула спроби Кремля перекласти відповідальність за обидва воєнні злочини на Україну.