ОБСЄ визнала воєнними злочинами атаки росіян на пологовий будинок та драмтеатр у Маріуполі

Дата: 13 Квітня 2022
A+ A- Підписатися

ОБСЄ визнала грубим порушенням міжнародного гуманітарного права атаки росіян на пологовий будинок та драматичний театр у Маріуполі. Організація також відкинула спроби Кремля перекласти відповідальність за обидва воєнні злочини на Україну.  

Про це йдеться в доповіді ОБСЄ. У ній на 108 сторінках задокументовано докази прямого нападу російських військ на цивільне населення та медичні установи України, а також факти зґвалтувань, страт, мародерства з боку армії Росії та примусової депортації мирного населення на її територію.

Фото: Азов / Драматичний театр у Маріуполі

“У звіті зафіксовано багато особливо кричущих нападів, як-от напад 9 березня на маріупольський пологовий будинок і дитячу лікарню. Встановлено, що лікарня була зруйнована російським ударом. Місія дійшла висновку, що ця атака була навмисною, без ефективного попередження, і, таким чином, є явним порушенням міжнародного гуманітарного права і воєнним злочином”, – зазначили в доповіді.

Місія категорично відкинула твердження російського уряду про те, що лікарню використовували у своїх цілях українські військові, наголосили в документі.

“Аналогічно місія виявила, що напад 16 березня на драматичний театр у Маріуполі, внаслідок якого загинули близько 300 людей, найімовірніше, є грубим порушенням міжнародного гуманітарного права, а ті, хто його замовив або виконав, скоїли воєнний злочин. Місія також відкинула спробу Кремля звинуватити Україну в цьому та інших нападах”, – йдеться в доповіді. 

У ній також наводять докази, які свідчать про те, що російські сили “широко задіяли систематичну схему” пошкодження українських медичних закладів. Так, росіяни атакували 52 заклади лише в період з 24 лютого до 22 березня за допомогою “невибіркового бомбардування, а в деяких випадках, – навмисно обираючи їх за цілі”, що є воєнним злочином.  

Нагадаємо, що коаліція “Україна. П’ята ранку” збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
 
Зокрема, це умисні вбивства населення, катування і нелюдське поводження, умисне заподіяння тяжких страждань чи серйозного каліцтва, зґвалтування, руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю, примус цивільних осіб чи військовополонених служити в збройних силах РФ, використання населення як “живих щитів”, депортація українців до Росії чи на окуповані нею території Донбасу і Криму, викрадення і незаконні арешти цивільних осіб, взяття заручників, вчинення нападу на військових, які припинили брати участь у воєнних діях, віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста, використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів), використання отруйних речовин, напади на релігійні й культурні установи, розграбування суспільної й особистої власності тощо.
 
Правозахисники просять надсилати інформацію і докази про вказані злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Ознайомтеся з детальною пам’яткою, як фіксувати докази воєнних злочинів і злочинів проти людяності.
 
Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте нас на адресу tp@humanrights.org.ua.
 
Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів Коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, просимо заповнити онлайн-форму.
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter