В Одесі засудили двох чоловіків за пограбування та побиття геїв
Приморський суд Одеси засудив на чотири роки позбавлення волі двох чоловіків, які пограбували та побили двох геїв. Нападників водночас звільнили від відбування покарання з випробувальним терміном у два роки.
Про це повідомляє громадська організація “Прожектор”, яка виступала стороною захисту потерпілих, з посиланням на Єдиний державний реєстр судових рішень.
Так, пише “Прожектор”, їхній 36-річний підзахисний познайомився з хлопцем через дошку оголошень на сайті знайомств для ЛГБТ-людей. Після тривалого листування вони домовилися зустрітися, потерпілий дав свою адресу.
“У такий спосіб зловмисники дізнавалися особисті дані майбутніх жертв. Вони були впевнені, що в будь-якому разі геї, бісексуали та трансгендери, які потрапляють у їхню пастку, не писатимуть заяви до поліції. Такою жертвою мав стати цей чоловік”, – зазначають у дописі організації.
Потерпілий розповів, що близько першої ночі вирішив вийти покурити у двір свого будинку. Але коли відчинив двері квартири, троє невідомих напали на нього: штовхнули, повалили на підлогу і почали бити.
Інцидент тривав близько 15 хвилин. Далі один із нападників зайшов у житло потерпілого. Там в одній із кімнат відпочивав сусід по квартирі. На нього злочинці також напали та побили. В обох забрали мобільні телефони та гроші, загалом матеріальна шкода склала 5 080 грн та 6 600 грн для кожного з потерпілих.
Після інциденту вони одразу звернулися до поліції, а згодом до проєкту “Human Rights Clinic”, який працює при “Прожекторі”. Як зазначають в організації, у відділку потерпілі розповіли обставини події, тому побоювалися, що розкриття їхньої сексуальної орієнтації у правоохоронних органах може спричинити до негативних наслідків.
Двох нападників затримали – один з них вже мав судимість за крадіжку, третього оголосили у розшук. Безпосередньо процес досудового розслідування та судового розгляду справи тривав 4,5 року, і весь цей час затримані перебували у слідчому ізоляторі. Під час засідань обидва обвинувачені визнали себе винними та підтвердили, що за вказаних обставин відкрито заволоділи смартфонами та грошима постраждалих. Крім того, вони добровільно відшкодували завдані збитки і розкаялися в скоєному, що дало можливість отримати м’якіше покарання.
Нападників засудили на чотири роки позбавлення волі за ч.2 статті 186 (Грабіж, поєднаний з насильством) Кримінального кодексу України, водночас звільнили від відбування покарання з випробувальним терміном у два роки.
“Пограбування, шантаж, переслідування та інші протиправні дії – доволі поширений спосіб незаконного заробітку, який практикують злочинці, особливо через сайти та додатки знайомств для ЛГБТ”, – зауважує “Прожектор”.
Однак в Україні подібні справи неможливо кваліфікувати навіть за єдиною прийнятною для цього 161-шою статтею (Порушення рівноправності громадян), оскільки потрібно довести факт дискримінації.
“Як свідчать всі ці випадки, з якими звернулися до нашого проєкту представники ЛГБТ-спільноти, наявна “завуальована” дискримінація. Самі ж потерпілі кажуть, що злочини проти них не мали явних ознак дискримінаційного насилля. Суть в іншому. ЛГБТ в нашій країні – дуже вразлива й незахищена категорія людей, яку через це злодії обирають для скоєння протиправних дій”, – коментував раніше для “Радіо Свобода” Віталій Матвєєв, адвокат, керівник проєкту “Human Rights Clinic”.
Олександр Зінченков, експерт правозахисного ЛГБТ-центру “Наш світ”, у тому ж матеріалі видання зазначав, що п’ять–сім останніх років такий вид злочинів щодо ЛГБТ став трендом в Одесі та Києві:
“Вони [нападники] у винятково корисливих мотивах використовують геїв. Це так званий “змішаний” тип злочину за класифікацією ОБСЄ. Це непряма дискримінація. Але сам принцип вибору жертви за ознакою сексуальної орієнтації є сигналом до того, щоб такий злочин можна було вважати злочином ненависті. ОБСЄ так і вважає, на відміну від української поліції”.
Нагадаємо, що у лютому цього року в Одесі затримали п’ятьох людей, зокрема поліцейського з Київщини, які заманювали на квартири та шантажували геїв.