У Криму окупанти оштрафували та змусили вибачатися проукраїнськи налаштованих чотирьох осіб

Дата: 14 Червня 2023
A+ A- Підписатися

На окупованих територіях продовжують переслідувати проукраїнськи налаштованих мешканців. Так, в українському Криму затримали та змусили вибачатися на камеру двох мешканців тимчасово окупованого села Сєверне Чорноморського району – батька і сина Юрія та Олександра Величків.

Про це інформує Кримська правозахисна група з посиланням на кримського блогера-колаборанта Олександра Таліпова, що на своєму телеграм-каналі на систематичному рівні допомагає окупаційній владі переслідувати кримчан.

Родина Величко

“Сімейство Величків дискредитувало в соцмережах армію, президента, заперечувало територіальну належність Криму. Вдома в них знайшли українські прапори та атрибутику нацистських українських батальйонів. Олександр Величко – активний учасник Майдану та підтримував насильство проти кримського “Беркуту”, – написав Таліпов у своєму телеграм-каналі.

Спочатку Таліпов повідомив, що батька та сина відправили до камери попереднього ув’язнення на 15 діб арешту. Але пізніше додав, що незаконний “Раздольненський райсуд” призначив їм по 2 тисячі рублів штрафу і відпустив додому. На сторінці “суду” немає інформації про родину Величків.

Крім того, кореспондент Крим.Реалії повідомляє, що в тимчасово окупованому Севастополі російські силовики затримали місцеву жительку за гасло “Слава Україні”. Жінку також змусили вибачатися. Їй загрожує штраф за дискредитацію армії РФ. 

Повідомляється, що під час святкування Дня Росії, 12 червня 2023 року, в центральній частині Севастополя, на проспекті Жовтневої революції, затримали мешканку за викрикування гасла “Слава Україні”. Перехожі відповідали “Героям слава”, зазначає кореспондент.

Як передають місцеві ЗМІ, мешканкою зацікавилася незаконна “поліція” та “ФСБ”. Після затримання з’явився відеозапис із вибаченнями порушниці, їй загрожує штраф до 50 тисяч рублів.

За спостереженнями кореспондента Крим.Реалії, гасло “Слава Україні” також звучало на Приморському бульварі, яким пропускали через пости поліції.

Представництво президента України в Автономній Республіці Крим у своєму щотижневому огляді повідомило, що росіяни затримали в тимчасово окупованому Сімферополі майстриню, яка робила проукраїнські тату та ділилася фото робіт у соцмережах. За сприяння Таліпова дівчину примусили записати “відеовибачення” та співати гімн окупантів. Цього разу окупанти змусили дівчину вдягти для відео каску та бронежилет.

Повідомляється, що щонайменше два кримські виші зобов’язали студентів пройти “опитування про належність до анімешників, ауєшників та навальністів”: анкети (із зазначенням району проживання і навіть національності) передали з деканатів. Учнів змусили розповідати про друзів, які належать до субкультур, серед яких також “МКУ, мілітарі, дрейнери, офніки, стріт-арт, синій кит, скінхеди, націоналісти, F-57, емо, готи, фурі, ванільки, феміністки”. Викладачі зобов’язали надсилати скриншот фінальної сторінки, щоб підтвердити проходження опитування.

У квітні 2022 року на півострові стало поширеною практикою оприлюднення відеозаписів із затриманими громадянами України, які, ймовірно, під примусом просять вибачення в окупаційних військовослужбовців. За перші пів року війни громадська ініціатива зафіксувала 112 випадків притягнення кримчан до адміністративної відповідальності за ст. 20.3.3 КпАП (“публічні дії, спрямовані на дискредитацію використання збройних сил Російської Федерації з метою захисту інтересів Російської Федерації та її громадян, підтримки міжнародного миру та безпеки або виконання державними органами Російської Федерації своїх повноважень у вказаних цілях”).

Напередодні правозахисна організація “Кримський процес” заявила, що щодня в українському Криму окупанти судять одну людину за демонстрацію проукраїнської позиції. 

Як відомо, Таліпов у своїх телеграм-каналах публікує персональні дані кримчан, які підтримують Україну. Внаслідок скарг Таліпова кримчан притягують до адміністративної та кримінальної відповідальності за “дискредитацію” окупаційної армії. 

У своїй щорічній доповіді “Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та м. Севастополь, Україна” Рада Європи констатувала, що за роки окупації на півострові значно погіршилося становище зі свободою слова, особливо після запровадження суворого екстремістського законодавства. У Раді Європи вказали, що його застосовують для надмірного та непропорційного переслідування критиків.

Загалом середовище на півострові лишається несприятливим для свободи вираження думок та свободи слова серед ЗМІ, підкреслили автори доповіді. У документі йдеться, що Секретаріат Ради Європи продовжує отримувати повідомлення, що свідчать про втручання у свободу вираження та свободу слова. Укладачі доповіді прирівнюють такі втручання до цензури.

Раніше ZMINA окреслила факти висловлювань кримчанами незгоди з війною Росії проти України, через які їх переслідує окупаційна влада на півострові. 

За даними Представництва президента України в Автономній Республіці Крим, усього у в’язницях Росії та тимчасово окупованого Криму наразі незаконно утримують щонайменше 181 людину. Раніше ZMINA детально розповіла, як Росія переслідує політв’язнів у Криму

За оцінюванням правозахисної організації “Крим SOS”, щонайменше 35% вироків нинішнім жертвам політично вмотивованих кримінальних переслідувань у Криму ухвалено після початку повномасштабного вторгнення. Здебільшого це люди, яких обвинувачують у нібито причетності до ісламської політичної організації “Хізб ут-Тахрір” або добровольчого кримськотатарського батальйону імені Номана Челебіджихана.

Як відомо, правозахисна спільнота в Україні переконана, що деокупація Криму припинить систематичні грубі порушення прав людини на півострові з боку Російської Федерації. Для цього вони закликають країни підтримати Україну своєчасним постачанням зброї та військовим обладнанням у достатній кількості.
 
22 квітня заступник глави МЗС України Андрій Мельник заявив, що Україна повинна негайно отримати в 10 разів більшу військову допомогу, ніж вона отримала від союзників дотепер, щоб завершити війну цього року. 
 
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter