В Ірані жінкам загрожує смертна кара за порушення нових законів моралі

Дата: 11 Грудня 2024
A+ A- Підписатися

Жінкам в Ірані загрожують серйозні покарання, включно зі смертною карою або ув’язненням до 15 років, за порушення нових законів моралі, які мають набути чинності цього тижня.

Про це повідомляє видання The Guardian.

На плакаті – 22-річна Махса Аміні, яка померла у 2022 році після затримання “поліцією моралі”. Фото: NewsBytes

Нові правила спрямовані на впровадження так званої культури цнотливості й хіджаба. Закон, ухвалений раніше цього місяця, передбачає суворі санкції проти осіб, яких звинувачують у “пропаганді оголеності, непристойності, знятті хіджаба чи носінні невідповідного одягу”. До переліку покарань входять штрафи, тілесні покарання, а також тюремне ув’язнення на термін від 5 до 15 років.

Окремо стаття 37 закону встановлює відповідальність для тих, хто, на думку влади, поширює або заохочує “непристойність” в інтересах закордонних організацій. До таких дій, наприклад, зараховують передання інформації міжнародним медіа або громадським об’єднанням. За це передбачається до 10 років позбавлення волі й значні штрафи.

Особливо гостру реакцію викликала стаття 296 Ісламського кримінального кодексу, яка дозволяє засуджувати жінок до страти за дії, прирівняні до “корупції на землі”. За даними правозахисників, це положення дозволяє застосовувати смертну кару до тих, хто надсилає відео без хіджаба закордонним медіа або бере участь у мирних протестах.

Amnesty International вказує на небезпечність цього закону, зазначаючи, що він легалізує переслідування жінок і дівчат за їхню боротьбу за права. Організація наголошує, що такі закони є прямою відповіддю на рух “Жінка, Життя, Свобода”. Заступниця директора Amnesty з питань Близького Сходу Діана Ельтахаві заявила, що новий закон поглиблює репресивну систему, яка робить життя жінок і дівчат нестерпним.

Іранські журналісти, активісти й правозахисники також рішуче критикують нові положення. Вони вважають, що закон є черговим етапом у закріпленні обмежень прав жінок. Іранська правозахисниця Назанін Афшин-Джам Маккей підкреслила, що раніше жінок штрафували, били або ув’язнювали за порушення норм щодо хіджаба, але смертна кара за такі дії вперше передбачена на законодавчому рівні. Вона також наголосила, що без міжнародного тиску іранський режим продовжить політику придушення прав жінок, подібно до ситуації в Афганістані, де спочатку обмежили право на освіту, а потім змусили жінок замовкнути повністю.

Нагадаємо, що в листопаді влада Ірану оголосила про відкриття “клініки лікування” для жінок, які порушують закони про обов’язкове носіння хіджаба.

Перша в Ірані консультаційна клініка, спеціально створена для просування законів про обов’язкове носіння хіджаба, надаватиме “наукове та психологічне лікування” для жінок, які відмовляються від носіння хіджаба, зазначила посадовиця, яка займатиметься цією установою – керівниця відділу в справах жінок і сім’ї Тегеранського штабу з пропаганди чеснот і запобігання порокам Мехрі Талебі Дарестані.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter