В Ірані дві ув’язнені науковиці розпочали голодування через переслідування вчених
Франко-іранська антропологиня Фаріба Адельхах та британо-австралійська фахівчиня з ісламознавства Кейлі Мур-Ґілберт відмовляються від їжі на знак протесту проти свого ув’язнення та ув’язнення інших учених.
Про це повідомляє Deutsche Welle з посиланням на відкритий лист науковиць.
Жінки пояснюють, що у в’язниці вони зазнали “психологічних тортур”. У листі до базованого в Нью-Йорку Іранського центру з прав людини вони поскаржилися на порушення низки їхніх прав.
Окрім цього, голодуванням жінки хочуть звернути увагу до доль усіх науковців, яких незаконно запроторюють за ґрати в Ірані та на Близькому Сході.
“Ми голодуємо не лише вимагаючи нашого негайного звільнення, а й вимагаючи справедливості для тисяч неназваних людей, які потерпають від такої самої долі, як наша, або ще гіршої і перебувають в іранських в’язницях, не скоївши злочину”, – йдеться у відкритому листі.
Фарібу Адельхах та Кейлі Мур-Ґілберт іранська влада звинувачує в тому, що вони начебто вели шпигунську діяльність.
60-річну Адельхах затримали в червні 2019 року.
Мур-Ґілберт заарештували у вересні 2018 року в аеропорту, коли вона поверталася до Австралії. У своєму листі науковиця повідомила, що в Ірані вона брала участь в університетській програмі для іноземних академіків, у межах якої було заплановано дослідницькі інтерв’ю. За її словами, одному з її інтерв’юерів вона видалася підозрілою, і він заявив про неї Революційній гвардії. Жінка відкидає звинувачення і звертає увагу, що “упереджений та корумпований революційний суд” засудив її без жодного доказу злочину до десяти років.
Міністерка закордонних справ Австралії Меріс Пейн заявила, що вона вкрай стурбована тривалим ув’язненням Мур-Ґілберт. Тим часом президент Франції Еммануель Макрон два тижні тому вимагав від іранської влади звільнення Адельхах та її ув’язненого колеги Ранальда Мархала. Арешт обох науковців він назвав “неприйнятним”.
Як відомо, наразі Іран утримує низку іноземних громадян. Найвідоміша з них – громадянка Британії Назанін Загхарі-Раткліф, яка відбуває покарання з 2016 року за звинуваченням у шпигунстві.