Уряд змінив порядок оформлення довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи
Дата:
21 Квітня 2025
Кабінет Міністрів змінив порядок оформлення та видавання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (ВПО).
Про це повідомляє Уповноважений Верховної Ради з прав людини з посиланням на постанову № 376, яка внесла низку змін, що спрощують процедури та уточнюють окремі питання.

Омбудсман повідомив, що відтепер переселенці можуть повідомляти про зміну обставин онлайн – через портал “Дія”.
Зміни можна внести дистанційно, якщо такий громадянин:
- змінив місце проживання;
- повернувся додому;
- виїхав за кордон на постійне місце проживання;
- вирішив відмовитися від довідки ВПО.
Якщо ВПО тимчасово переїхала до іншої громади на лікування на понад 15 днів, такий громадянин або громадянка може оформити довідку за новим місцем перебування. Після завершення лікування упродовж 60 днів треба буде стати на облік за фактичним місцем проживання.
Омбудсман України наголосив, що право на отримання довідки про взяття на облік ВПО також матимуть військовослужбовці (крім строкової служби та окремих категорій призову), які проходять або проходили службу.
Повідомляється, що з 1 липня 2025 року набудуть чинності окремі положення, зокрема щодо щомісячної верифікації інформації про ВПО, яку проводитиме Мінфін. Якщо виявлять, що людина перебуває за кордоном понад 90 днів поспіль без поважної причини (наприклад, не за хворобою, не за відрядженням чи реабілітацією), довідку можуть відкликати. Відкликану довідку можна відновити після повернення до України.
Нагадаємо, 20 березня 2025 року набрала чинності урядова постанова № 299, якою Кабінет Міністрів України визначив єдиний механізм виплати пенсій, страхових виплат особам, які тимчасово проживають за кордоном, на тимчасово окупованій території (ТОТ) та які виїхали з ТОТ і проживають на підконтрольній Україні території.
Напередодні ZMINA повідомляла, що парламент у першому читанні проголосував проєкт закону про внесення змін до Закону “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” та інших законів України № 12301. Законопроєкт має на меті суттєво покращити механізми допомоги ВПО та дозволить їм інтегруватися в громади з чіткими гарантіями від держави, адже чинна, ухвалена ще в жовтні 2014 року редакція закону, як указувала правозахисна спільнота, не відповідає сучасним викликам.
Коаліція правозахисних організацій оприлюднила нову дорожню карту законопроєктів до 13-ї парламентської сесії. У документі правозахисники визначили перелік тих законопроєктів, що важливо ухвалити, а також тих, які не варто ухвалювати без доопрацювання або взагалі краще не ухвалювати, щоб не нашкодити потерпілим від війни громадянам.