Рада зробила перший крок до оновлення профільного закону про ВПО: що зміниться для переселенців?

Дата: 15 Квітня 2025
A+ A- Підписатися
Верховна Рада в першому читанні проголосувала проєкт закону про внесення змін до Закону “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” та інших законів України № 12301. Законопроєкт має на меті суттєво покращити механізми допомоги ВПО та дозволить їм інтегруватися в громади з чіткими гарантіями від держави, адже чинна ухвалена ще в жовтні 2014 року редакція закону, як указувала правозахисна спільнота, не відповідає сучасним викликам. 
 
Про це повідомляє народний депутат від фракції “Слуга народу”, голова Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради з питань захисту прав ВПО та інших осіб Павло Фролов.
 

За його словами, за проєкт закону проголосували 265 народних депутатів.

Документ зареєстрували у Верховній Раді 11 грудня 2024 року. 
 
Експертка з питань внутрішнього переміщення Центру прав людини ZMINA Марія Красненко у своїй колонці пояснила, що профільний законопроєкт є не досить ефективним. Зокрема, протягом останніх років виникла потреба в нових підходах до забезпечення житла, соціальних виплат та інших послуг для переселенців.

У пояснювальній записці йдеться, що ухвалений 20 жовтня 2014 року профільний Закон “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” зі спливом десяти років уже не повністю відповідає нормам чинного законодавства, міжнародним стандартам, зокрема Керівним принципам ООН з питань внутрішнього переміщення. 

Народні депутати звертають увагу, що Верховна Рада 24 рази вносила зміни до профільного закону. Крім того, у парламенті зареєстрували ще щонайменше 15 законопроєктів, які передбачають внесення змін до нього. Такі тенденції, на думку авторів, свідчать про необхідність комплексних змін, які, зокрема, обґрунтовані часом.

Фролов указує, що законопроєкт пропонує: 

  • закріпити в українському законодавстві такі поняття, як “адаптація”, “інтеграція”, “реінтеграція”, та встановлює обов’язкові заходи підтримки на кожному з цих етапів;
  • узалежнити обсяг державної підтримки ВПО від ступеня її інтеграції, який оцінюється на підставі оцінки її потреб і ;
  • визначити обов’язок держави забезпечити житлові права ВПО: тимчасове проживання, довгострокова оренда, кредити, рефінансування;
  • гарантувати право ВПО на освіту за місцем фактичного проживання або в переміщених закладах освіти;
  • упорядкувати повноваження органів влади всіх рівнів у сфері допомоги ВПО та визначити відповідальне міністерство;
  • посилити громадянські права ВПО, забезпечуючи їхню участь в ухваленні рішень на місцевому рівні та створення Рад ВПО з реальним впливом.
Раніше Коаліція громадських організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих унаслідок збройного конфлікту, закликала парламент ухвалити цей проєкт. Він перебуває в дорожній карті законопроєктів до 13-ї парламентської сесії. Правозахисники просять парламент проголосувати низку законопроєктів, які допоможуть потерпілим від війни громадянам. 
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter