Українські правозахисники запропонували МКС, як покращити розслідування злочинів проти екології
Українські правозахисники подали до Міжнародного кримінального суду подання з ідеями покращення політик щодо злочинів проти екології, що б допомогло ефективніше притягати відповідальних за руйнування довкілля.
Про це розповіли правозахисники з організації Truth Hounds, які входять до коаліції “Україна. П’ята ранку”.
- Фото: AP
Нині лише деякі злочини російських військових в Україні проти природи можна розслідувати як воєнні. Водночас для цього треба довести, що їхні дії завдали довкіллю не лише масштабної, але й довготривалої та серйозної шкоди.
У поданні, що підготували українські правозахисники на результатах дослідження руйнування греблі Каховської ГЕС, йдеться про:
- виокремлення юридичної інтерпретації “широкомасштабної, довготривалої та серйозної” шкоди довкіллю;
- уточненні поняття “природне середовище” для кращого відображення екологічних реалій;
- охоплення транскордонної екологічної шкоди в межах Римського статуту;
- підкреслення важливості міжнародного екологічного права у визначенні злочинів проти довкілля;
- тлумачення та застосування статті 8(2)(b)(iv) Римського статуту;
- визначення мародерства та експлуатації ресурсів як воєнних злочинів, які часто призводять до шкоди довкіллю;
- посилення методів документування руйнування довкілля, зокрема дистанційне зондування на основі штучного інтелекту, гідрологічний та геологічний аналіз, а також судово-екологічна експертиза.
Автори подання кажуть, що Офіс прокурора МКС може “забезпечити правову ясність та сприяти ширшому та гнучкішому застосуванню міжнародного права щодо руйнування довкілля”, якщо внесе вищезгадані зміни до власної політики.
“МКС має історичну можливість створити прецедент розслідування екологічних злочинів, посиливши правовий захист довкілля… забезпечення ефективного правового реагування є як правовим, так і моральним імперативом”, – додають вони.
В Україні над провадженнями, пов’язаними із заподіянням шкоди екології, працює Спеціалізована екологічна прокуратура.
Нагадаємо, що через російську агресію українська екологія зазнала збитків на кілька трильйонів гривень. Кореспондентка ZMINA з’ясовувала в Гаазі, як можна домогтися відповідальності за підрив, наприклад, Каховської ГЕС у міжнародних судах.