Українські морги укомплектовані судмедекспертами лише на 40-60% – бюро судово-медичної експертизи
У багатьох бюро судово-медичної експертизи Міністерства охорони здоров’я відчутний кадровий голод і наразі у моргах налічується від 40-60% працівників.
Про це під час конференції, присвяченої захисту прав родин безвісти зниклих, розповів Віталій Повстяний, виконуючий обов’язки директора Головного бюро судово-медичної експертизи МОЗ (СМЕ).
За його словами, попри дефіцит працівників в моргах та війну їхня служба за першої нагоди відправляє своїх експертів на тренінги, які проводять партнери. Завдяки тому, що минулого року Міністерство охорони здоров’я повернуло інтернатуру, у СМЕ з’явилась можливість швидше поповнювати кадровий резерв. Але ті 26 людей, які виявили бажання прийти до них на навчання, це дуже маленька кількість, враховуючи сьогоднішні потреби служб, зазначив Повстяний.
“У багатьох бюро від 40% до 60% працюючих. Тобто кадровий дефіцит колосальний. І швидко цю ситуацію ми не виправимо. Адже на підготовку експерта потрібно кілька років, щоб він міг нормально працювати”, – додав очільник Головного бюро судово-медичної експертизи МОЗ.
За словами Повстяного, 2022 рік виявився для моргів дуже складним, оскільки після початку війни відбувся частковий відтік кадрів. Люди змушені були евакуюватися з окупованих або прифронтових територій. Утім, як зазначає Повстяний, більшість співробітників СМЕ, а це здебільшого чоловіки, вдалося втримати.
“Фактично у 2022 році працівники моргів “жили” на роботі, працюючи вдень та вночі. Дуже велике навантаження було на прифронтові заклади. Доставлення тіл відбувалася за принципом “куди можна, туди й передаємо”, – додав експерт.
У 2023 році працівники СМЕ зрозуміли, що їхні можливості вичерпуються, тому було прийнято рішення перейти під пряме підпорядкування Міністерства охорони здоров’я. На думку Повстяного, це дозволило бюро приймати швидкі рішення щодо фінансування та покращило координаційні процеси між службами.
“З 2023 року, особливо у 2024-му, ми дуже розвинули можливості служби з приймання тіл. Думаю, що у нас лише одне бюро не буде приймати, тому що логістично туди возити не варто. Але всі інші служби вже долучені, тому на сьогодні вже немає такої ситуації, коли тіла лежать і з ними ніхто не працює і невідомо коли хтось візьметься”, – пояснив експерт.
За його словами, головна функція судово-медичного експерта – якомога швидше зробити первинне дослідження тіла та відібрати біологічні зразки для ДНК-лабораторії. При цьому фахівці СМЕ залежні та закриті особи через конференційну інформацію, якою вони володіють. А усі процесуальні дії для проведення відповідної експертизи виконуються за постановою слідчого.
“Потім ними (зразками) займаються слідчі та експерти в лабораторіях. Всі чомусь думають, що це все роблять наші судово-медичні лабораторії, але ні. Генетичних лабораторій у нас насправді мало. МОЗ закупило лабораторії, тому ми очікуємо їхнього підключення найближчим часом. А це не так просто зробити. Треба підготувати приміщення, поставити обладнання, навчити персонал. Тобто ми намагаємось допомогти нашим колегам з НДЕКЦ (Державний науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України – Ред.), збільшуючи можливості всіх експертних установ з виділення ДНК-профілю”, – розповів посадовець.
Повстяний наголосив на тому, що навіть після проведення всіх досліджень морги продовжують зберігати тіла. Саме вони несуть відповідальність за них. Для того, щоб мати необхідну кількість обладнання для зберігання тіл, моргам допомагають партнери. Останні надають рефрижератори та вирішують суто технічні проблеми.
“Ми вже маємо ситуацію, коли біля деяких бюро ми не можемо ставити додаткові рефрижератори. Для цього треба побудувати електричну підстанцію, а цього, звісно, ніхто не буде робити. Тож ми шукаємо або домовляємось про інші варіанти та місця. Намагаємось співпрацювати з місцевою владою та пояснювати людям, що до всіх загиблих українців потрібне відповідне ставлення та умови зберіганні їхніх тіл”, – зауважив посадовець.
Нагадаємо, за весь час обмінів тілами між воюючими сторонами Україна отримала 88 тіл закатованих українських громадян. До цього Міжнародний комітет Червоного Хреста підтверджував їхнім рідним, що вони перебувають в російському полоні.
Під час останнього обміну тілами, 29 листопада 2024 року, росіяни повернули Україні тіло міського голови Дніпрорудного Євгена Матвєєва, якого окупанти викрали 2022 року й незаконно утримували понад два з половиною роки.
За наявною інформацією, Євгенія Матвєєва незаконно утримували на території Російської Федерації, його утримання було підтверджене Росією через Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ) у 2023 році. Обставини загибелі Євгенія Матвєєва невідомі.
У 2024 році стало відомо про низку випадків загибелі цивільних громадян у російських місцях ув’язнення. Міжнародна спільнота має терміново відреагувати й докласти всіх зусиль, щоб запобігти загибелі інших незаконно утримуваних українців.