Україна офіційно стала повноправною учасницею Римського статуту МКС

Дата: 02 Січня 2025
A+ A- Підписатися

З 1 січня 2024 року Україна стала повноправною учасницею Римського статуту Міжнародного кримінального суду. 

Увагу на це звернув “Укрінформ”. 

Будівля Міжнародного кримінального суду. Фото: Britannica

Кореспондент видання був присутній під час встановлення українського прапора серед стягів держав-учасниць. Таким чином Україна стала 125-ю державою–учасницею МКС. 

Тепер Україна має право голосувати при затвердженні бюджету, ухваленні змін, поправок до Римського статуту, при виборі суддів, майбутнього прокурора та його заступників тощо. 

Щодо появи українського судді серед суддів МКС, то у суді вказали, що це питання залежатиме від голосування Асамблеї.

“Для суддів МКС існують певні вимоги щодо досвіду, зокрема в міжнародному або у кримінальному праві. Необхідно бути кваліфікованим і для найвищих суддівських посад у рідній країні. Також кожні три роки відбуваються вибори шести суддів МКС”, – додає речник МКС Фаді ель-Абдалла.

Після ратифікації в України додалися нові зобов’язання, наприклад, щодо фінансової участі у формуванні 190-мільйонного бюджету у євро. Кошторис заснований за такою ж формулою, як в ООН, тобто з огляду на розмір економіки та кількість населення країни. 

Нагадаємо, що Україна офіційно ратифікувала Римський статут Міжнародного кримінального суду 24 серпня 2024 року, коли президент Володимир Зеленський підписав відповідний законопроєкт.

Римський статут – це установчий договір Міжнародного кримінального суду, який спрямований на захист людей від геноциду, злочинів проти людяності, воєнних злочинів і злочину агресії.

Україна довго відмовлялась ратифікувати статут попри заклики правозахисників, активістів та правників. У 2014-му та 2015 році парламент лише ухвалив дві заяви про визнання юрисдикції МКС. Ратифікація була зобов’язанням України, закріпленим в Угоді про Асоціацію з ЄС.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter