Україна може звернутися до Гааги щодо справи збиття літака МАУ

Дата: 07 Липня 2020
A+ A- Підписатися

Україна може звернутися до декількох судових інстанцій у Гаазі, щоб притягнути до відповідальності та отримати компенсації в справі щодо збиття літака МАУ на початку поточного року. 

Про це розповів заступник генерального прокурора України Гюндуз Мамедов в інтерв’ю Укрінформу.

За його словами, для покарання винних передусім існують національні суди, однак в Офісі генпрокурора не відкидають можливості звернення до міжнародних судових інстанцій. 

“Якщо розглядати притягнення до відповідальності в Гаазі, то там є кілька судових інстанцій. Нагадаю ще раз, що тривають два незалежних одне від одного розслідування щодо обставин збиття літака – технічне та кримінальне. Чиказька конвенція, що передбачає розслідування саме технічної частини, закріплює право держави, тобто України, звернутися до міжнародного суду в разі неможливості врегулювання спору в досудовому порядку. І таким судом може бути Міжнародний суд ООН чи третейський суд ad hoc, тобто суд, утворений для розгляду конкретного спору. Такий суд, коли встановлює відповідальність певної держави, також може вирішити й питання компенсаційних виплат”, – заявив Мамедов. 

Заступник очільниці Офісу генпрокурора додав, що для притягнення до кримінальної відповідальності конкретних осіб, винних у катастрофі, існує варіант звернення до Міжнародного кримінального суду. 

“Для цього нам необхідно довести наявність збройного конфлікту”, – розповів він.

Водночас Мамедов підкреслив, що українські правоохоронці, які працюють над розслідуванням справи, роблять це без доступу до місця злочину, свідків трагедії та “за мовчазної тиші” з боку Ірану щодо створення міжнародної слідчої групи: 

“Тобто в таких самих умовах, як щодо окупованих територій Криму й Донбасу, за обмеженого доступу”.

Нагадаємо, що 8 січня український літак регулярного рейсу PS 752, який прямував з Тегерана до Києва, розбився в Ірані. Літак зник з радарів на шостій хвилині після злету. Внаслідок катастрофи загинули всі пасажири та члени екіпажу.

Згодом іранські військові повідомили, що “ненавмисно” збили український літак.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter