Україна має показати світові приклад конфіскації і реалізації російського майна – експерт

Дата: 18 Листопада 2022
A+ A- Підписатися

Щоб запустити процес виплати репарації Росією, Україна має показати світові приклад конфіскації і реалізації російського майна. Натомість наразі влада спромоглася конфіскувати активи тільки одного дрібного російського олігарха Володимира Євтушенкова.

Таку думку в ефірі програми “Питання національної безпеки” із журналісткою Центру журналістських розслідувань Валентиною Самар повідомив аналітик StateWatch Гліб Канєвський.

Президент РФ Володимир Путін та олігарх Володимир Євтушенков

Він наголосив, що Великобританія, країни ЄС, США, Канада наразі заморозили величезні суми російських грошей та активів. Втім, міжнародна спільнота очікує від України конкретного інструменту, як конфісковувати ці активи і використати як репарації.

“Тобто Україна має показати власний приклад, як конфіскувати російське майно на території України, стягнути його до бюджету і витратити на відбудову країни після війни”, — сказав Канєвський.

Натомість поки Україна має тільки один кейс конфіскації — підприємств російського олігарха Володимира Євтушенкова. Однак, як саме розпоряджатися ними, і досі не визначилася. Вже понад 2,5 місяця вирішується питання передачі цих активів Фонду держмайна.

“Тобто на сьогодні ми маємо позов про конфіскацію лише активів Євтушенкова. Ми конфіскували, але ще не взяли ці активи під контроль і не придумали механізму, як перетворити їх на бюджетні надходження на відбудову”, — сказав аналітик.

Інших таких позовів Міністерство юстиції до Вищого антикорупційного суду (ВАС) досі не подало. Хоча ще 1 жовтня Рада національної безпеки і оборони України запровадила санкції проти 3 600 росіян і російських бізнесів, які працюють на території України. 

Як пояснив Канєвський, Мін’юст мав би спільно з АРМА, СБУ, Бюро економічної безпеки встановити все майно всіх цих підсанкційних росіян і компаній і внести позови про конфіскацію до ВАС.

“На сьогодні є фактично лише один позов Мін’юсту — проти Євтушенкова. Цей позов був на початку вересня. Тобто вже понад 2,5 місяця ми нічого в росіян не конфіскуємо”, – заявив експерт.

Як відомо, у вересні Вищий антикорупційний суд вперше конфіскував статки російського олігарха Володимира Євтушенкова, який є бенефіціаром компанії АФК “Система”. Остання володіє концерном “РТІ Системи”, що входить до найбільших оборонних компаній світу, розробляючи для російського озброєння системи управління та зв’язку, радіотехнічне обладнання.

За даними видання Politico, яке посилається на внутрішній документ Єврокомісії, ЄС уже заморозив російських активів на загальну суму 68 мільярдів євро – більшість з яких перебуває у Бельгії.

14 листопада Генасамблея ООН ухвалила резолюцію про відшкодування Україні збитків, завданих РФ.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter