Українські військові катують сепаратистів на допитах – доповідь ООН

Дата: 09 Вересня 2015
A+ A- Підписатися

З 16 травня по 15 серпня втрати серед громадянського населення зросли у більш ніж два рази у порівнянні з минулими трьома місяцями.

За цей час щонайменше 105 людей загинуло і 308 отримали поранення (з 16 лютого по 15 травня – 60 та 102 відповідно). Таким чином, загальна кількість загиблих на сході України із середини квітня 2014 року сягнула 8 000 людей.

Як повідомляє кореспондент Центру інформації про права людини, про це йдеться в 11-й доповіді Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні.

“Ситуація в Україні продовжила ускладнюватись бойовими діями у деяких районах Донецької та Луганської областей, які, як повідомлялось, підживлювались присутністю і тривалим притоком іноземних бойовиків, а також новітнім озброєнням і боєприпасами із Російської Федерації”, – пишуть автори доповіді.

“Обстріли населених районів з обох сторін лінії зіткнення призвели до збільшення кількості втрат серед громадянського населення протягом останніх трьох місяців. Необхідно докласти додаткові зусилля для захисту громадянського населення і повного припинення бойових дій у відповідності з лютневою угодою про припинення вогню”, – каже Верховний комісар ООН з прав людини Зейд Раад Аль-Хусейн.

Відведення важкого озброєння від лінії зіткнення, яке передбачено Мінськими угодами, залишається частковим: збройні групи і українські збройні сили продовжували застосовувати міномети, гармати, гаубіци, танки та ракетні системи залпового вогню у щоденних зіткненнях і перестрілках по лінії зіткнення.

У доповіді зауважується, що у звітній період велика частина втрат серед цивільного населення в результаті обстрілів припадає на території, які контролюються озброєними формуваннями.

“Це факт, що 71% людей загинуло саме на тих територіях. Ми не перевіряли, хто саме випускав ці снаряди. Ми хочемо наголосити на тому, що потрібно вжити більше заходів для запобігання втратам серед громадянського населення”, – зазначає заступниця голови Моніторингової Місії ООН з прав людини Фіона Фрейзер.

Автори доповіді констатують, що не дивлячись на створення веб-сторінки для отримання дозволів, які необхідні для перетину лінії зіткнення, затверджений урядом Тимчасовий порядок і надалі істотно обмежує свободу пересування. Через довгі черги на пунктах пропуску люди вимушені тривалий час залишатись на місці, ризикуючи потрапити під обстріл, або шукати альтернативні шляхи, які можуть бути заміновані чи містити нерозірвані боєприпаси.

У доповіді ООН звертається увага на “практику свавільних затримань і утримання правоохоронними органами України (головним чином СБУ), її військовими та воєнізованими формуваннями”. Такі випадки часто супроводжуються тортурами і жорстоким поводженням із затриманими, а також порушенням їх процесуальних прав. Управління Верховного комісара ООН з прав людини продовжує закликати до належного і негайного розслідування кожного такого випадку і покарання винних.

Автори доповіді зазначають, що є судові рішення, якими засуджено членів озброєних груп, в основному пов’язані зі звинуваченнями у посяганні на територіальну цілісність України, а також у незаконному поводженні з зброєю. Більшість підсудних визнали себе винними і були засуджені до позбавлення волі з випробувальним терміном. Моніторингова місія ООН з прав людини володіє свідченнями, що угоди про визнання винуватості були укладені людьми шляхом катувань або під тиском.

В доповіді ООН йдеться про порушення прав людини окупаційною владою в Автономній Республіці Крим.

Колишні активісти Майдану, які мешкають у Криму, продовжують перебувати під пильною увагою “слідчих” органів. Голоси незгодних продовжуються ефективно замовчуватись, їх позбавляють публічного простору, що стосується тих кримськотатарських організацій, яких де-факто влада вважає нелояльними або екстремістськими.

“Я особливо стурбований нещодавним засудженням українського режисера Олега Сенцова військовим судом Російської Федерації до 20 років позбавлення волі, – сказав Зейд Раад Аль-Хусейн. – Суд над ним був сповнений порушень”.

Верховний комісар зауважив, що суд відмовився розглянути повідомлення про тортури та жорстоке поводження під час досудового утримання Сенцова під вартою, які викликають довіру, а вирок був винесений не дивлячись на те, що головний свідок відмовився від своїх показів у залі суду та наполягав, що вони були отримані під тортурами. Кримський активіст Олександр Кольченко був також засуджений до 10 років за начебто участь в плануванні терористичної діяльності.

Юрист Регіонального центру з прав людини Сергій Заєць зауважує, що міжнародна спільнота багато говорить про міжнародне гуманітарне право на сході України і мало –  в контексті Криму.

“Зараз на рівні багатьох інституцій – ОБСЄ, ПАРЄ, Європарламенту – вже констатовано, що ця ситуація в Криму є саме окупацією. Річ у тім, що це навіть випливає з резолюції Генасамблеї ООН від березня 2014 року, яка визначає, що не потрібно визнавати зміну статусу Криму. Для РФ – це чужа територія. Відповідно і поводитись РФ має так, як на чужій території з дотриманням обмежень, які існують щодо окупованої територїі, а саме – поважати законодавство окупованої території, не позбавляти власності і т. д.”, – каже Сергій Заєць.

Конфлікт впливає на загальну економічну ситуацію в Україні, погіршуючи становище населення. З початку року чистий дохід впав на 23,5%, заборгованість по зарплаті сягнула 1,9 млрд. гривень. Погіршення економічної ситуації ускладнює стабільну реалізацію економічних та соціальних прав для уряду, зазначено у доповіді.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter