Угорщина скасувала фінансування притулків для деяких українських біженців
Уряд Угорщини ухвалив постанову, що скасовує державне фінансування притулків для українських біженців.
Про це повідомляє організація Human Rights Watch.
Постанова, яка набула чинності 21 серпня 2024 року, надає можливість отримання державного житла для біженців лише з тих районів України, які угорська влада класифікує як зони бойових дій. Це означає, що біженці з інших регіонів, зокрема з Західної України, залишаються без допомоги.
Старша дослідниця Human Rights Watch у Європі та Центральній Азії Лідія Гал, зазначила, що угорський уряд вкотре проявив жорстокість, залишивши тисячі людей, які рятуються від війни, без притулку. Вона закликала Європейську комісію застосувати всі наявні важелі впливу, щоб змусити Будапешт скасувати цей закон та дотримуватися своїх зобов’язань як країна — член ЄС.
На думку правозахисників, ця постанова суперечить Директиві ЄС про тимчасовий захист, яка вимагає надання тимчасового житла та допомоги всім українським біженцям, незалежно від регіону їхнього походження. Він також не відповідає рекомендаціям Управління Верховного комісара ООН з прав людини, яке не розрізняє регіони України при визначенні потреби у захисті.
За інформацією Угорського Гельсінського комітету, ці зміни вже призвели до важких наслідків для біженців, які не відповідають жорстким критеріям, що призводить до безпритульності та позбавлення доступу до соціальних послуг в Угорщині, таких як медичне обслуговування та освіта.
Правозахисні організації закликають Європейську комісію терміново втрутитися, розпочати процедуру проти Угорщини та забезпечити фінансову підтримку для організацій, що надають житло біженцям з України, зокрема муніципалітетам, громадським організаціям та ООН.
Нагадаємо, що наприкінці серпня в Угорщині, після нової постанови уряду, яка обмежила надання допомоги українцям, з притулків почали виселяти біженців із Закарпаття.
21 серпня в місті Коч, що на півночі Угорщини, із притулку виселили 120 українців. Це переважно закарпатські роми – жінки та діти, які проживали у приватному притулку, субсидованому державою. Після цього частина з них ночувала на вулиці, а інші – на терасі.
Експертка з рівних можливостей фонду “Громадський коледж” Магдольна Шечі зазначила, що на вулиці опинилися сім’ї, які приїхали ще в лютому 2022 року. В Угорщині вже народилися їхні найменші діти, яким не вдалося отримати українські документи.