Убивство в СІЗО: Мін’юст нарікає на нестачу грошей для пенітенціарної системи
У Міністерстві юстиції скаржаться на недофінансування як один з факторів, який призвів до вбивства співробітниці Одеського СІЗО.
Він повідомив, що цього року сталися 20 нападів на співробітників пенітенціарних установ. Останній випадок — в Одеському ізоляторі.
На думку заступника міністра, вбивство співробітниці одеського ізолятора ще раз показало небезпечність цієї роботи і необхідність залучення уваги до системи і реформ, які відбуваються у ній.
“Ми не просто здивовані, ми обурені таким підходом… Наші права теж мають бути захищені”, – заявив заступник міністра.
Зокрема, за його словами, ключовою проблемою залишається недоукомплектація співробітників. Через низький рівень фінансування і, відповідно, низьку зарплату, чоловіки не хочуть йти працювати в пенітенціарну систему, а в деяких установах майже половина персоналу — жінки. Уцілому нестача персоналу складає близько 50%.
Денис Чернишов нагадав, що бюджет системи на цей рік складає лише близько 40% від необхідних потреб. Це менше 4 млрд грн на всю пенітенціарну систему.
“Просимо звернути на це увагу Міністерство фінансів, бюджетний комітет, Верховну Раду”, – наголосив Денис Чернишов.
За даними аналітичного порталу “Слово і Діло”, за два місяці 2017 року вісім чиновників Мін’юсту отримали винагороди у понад 23 мільйони гривень.
Тим часом у відомстві запевняють, що ці суми посадовцям з Департаменту виконавчої служби міністерства не є преміями та не потребують додаткових витрат з державного бюджету.
У Мін’юсті переконують, що ці суми — виконавчий збір, який становить 10% від суми боргу, що стягнутий з боржника.
“Виплата винагороди державному виконавцю здійснюється в межах і за рахунок відповідних надходжень до спеціального фонду державного бюджету, що формується з коштів виконавчого збору, стягненого державними виконавцями з боржників, і не потребує додаткових витрат Державного бюджету України”, – йдеться у повідомленні.
Нагадаємо, після того, як 17 серпня у 5 корпусі одеського СІЗО виявили розчленоване тіло молодшого інспектора відділу режиму і охорони Олени Порошенко під слідчим ізолятором в Одесі зібрався імпровізований мітинг. Кілька десятків рідних ув’язнених та активісти низки громадських організацій твердять, що арештантів били спеціально привезені з інших регіонів України пенітенціарники. Вони вимагають від адміністрації СІЗО припинити акції залякування.
Прес-секретар заступника голови Мін’юсту Юрій Маслак заперечив інформацію про акції залякування в установі. Однак сліди побиття спецзасобами в слідчому ізоляторі вже зафіксували представники Уповноваженої Верховної Ради з прав людини. За даними керівника секретаріату Омбудсмана Богдана Крикливенка, у закладі близько десятка осіб із слідами побиття спецзасобами.
“На місці працюють слідчі прокуратури і представник Уповноважений Верховної Ради України з прав людини. Триває документування. За нашою інформацією, тюремний спецназ готовий зайти в СІЗО, як тільки спаде увага, для того, щоб всі відчули на собі і понесли солідарну відповідальність за вбивство співробітника. Ймовірно це спробують зробити у вихідні”, – написав Богдан Крикливенко на своїй сторінці у мережі Facebook.
Нагадаємо, нині відбувається реформа української пенітенціарної системи. У травні 2016 року ліквідували Державну пенітенціарну службу з покладанням її функцій на Міністерство юстиції. Процес ліквідації досі триває. Наразі в уряді розробляють законопроект про пенітенціарну систему. Він має, зокрема, має поліпшити умови праці співробітників та тримання засуджених у в’язницях.