У парламенті зареєстрували законопроект, який пом’якшує декомунізаційний закон
У парламенті зареєстрували законопроект № 4701, який гармонізує законодавчі акти у сфері засудження тоталітарних режимів зі статтею 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Про це повідомляє Центр демократії та верховенства права.
“Міжнародні експерти неодноразово зауважували нечіткість формулювань закону “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки”. Він забороняє пропаганду комуністичного та нацистського тоталітарних режимів, а також запроваджено кримінальну відповідальність за виготовлення, поширення та публічне використання символіки цих режимів. Також він запроваджує занадто сувору відповідальність за виготовлення, поширення та публічне використання такої символіки”, – йдеться у повідомленні.
Законопроект авторства Андрія Парубія, Ганни Гопко та Оксани Юринець уточнює визначення терміну “пропаганда комуністичного, націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів”. Він встановлює вичерпний перелік видів діянь, які підпадають під це визначення, чітко окреслює мету закону, а також уточнює його окремі положення, які стосуються прийняття судом рішення про припинення діяльності юридичної особи, політичної партії чи іншого об’єднання громадян.
Законопроектом також пропонується запровадити замість кримінальної адміністративну відповідальність за поширення, публічне використання такої символіки, публічне виправдання, в тому числі з використанням ЗМІ, а також за порушення або обмеження прав людини і основоположних свобод тоталітарними режимами, яке здатне порушити громадський порядок.
“Запропоновані зміни… враховують рекомендації експертів Венеційської комісії. Кримінальну відповідальність пропонується передбачити лише за публічне заперечення або публічне виправдання найбільш тяжких злочинів, вчинених комуністичним та нацистським тоталітарними режимами, таких як Голодомор 1932-1933 років, Голокост, депортація з Криму кримських татарів в 1944 році, злочинів протилюдяності, воєнних злочинів, злочинів агресії”, – йдеться у повідомленні.
Документ розроблювали за результатами консультацій з експертами Венеційської комісії, народними депутатами спільно з Українським інститутом національної пам’яті, експертами Реанімаційного пакету реформ та Центру демократії та верховенства права.