У Києві протестували проти репресій у Казахстані

Дата: 02 Серпня 2019
A+ A- Підписатися
2 серпня на Майдані Незалежності в Києві активісти протестували проти переслідування казахстанських опозиціонерів та активістів.
 
Про це повідомляє кореспондент Центру прав людини ZMINA.
 
В акції взяли участь сім активістів. До неї долучилися також голова правління Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук і правозахисник Асоціації УМДПЛ Сергій Перникоза.
 
Під час заходу активісти називали імена, зокрема, таких політичних в’язнів: Алмат Жумагулов, Кенжебек Абішев, Абловас Джумаєв, Іскандер Ерімбетов, Асет Абішев, Серік Жахін, Оксана Шевчук, Жазіра Демеуова, Гульзіпа Джаукерова, Гульміра Каликова, Акмарал Керімбаєва, Мухтар Джакишев, Арон Атабек, Макс Бокаєв, Муслім Сапаргалієв, Ануар Аширалієв, Еркін Казиєв, Серикжан Білаш, Ержан Балтабай, Каїрли Омар, Елшибаєв Ержан, Сакен Тулбаєв, Ярослав Голишкін, Санат Букенов, Руслан Гінатуллін, Ігор Чуприна, Ігор Сичев та Калас Нурпеісов.
 
 
“Доти, доки режим Нурсултана Назарбаєва утримує невинних людей у в’язницях, ми не маємо права бути спокійними. Ми зобов’язані виходити на вулицю з протестами. Ми маємо розповідати про це всім за кордоном”, – сказала організаторка акції та шукачка притулку Жанара Ахметова
 
Поряд із цим мітингом відбулася контракція, яку організував представник громадської організації “Стоп нелегал” Денис Шинкаренко. Її учасники розгорнули банери з надписами “Вимагаємо депортувати іноземних шатунів та посіпак Аблязова”, “Вимагаємо притягнути до відповідальності Аблязова в Україні”. Однак молодь, яка їх тримала, не могла пояснити кореспонденту Центру прав людини ZMINA, хто такий Мухтар Аблязов, не бажала спілкуватись і ховала обличчя від відеокамери. 
 
Денис Шинкаренко та Жанара Ахметова

Організатори контракції висловлювали думку, що подібні акції протесту псують відносини України з Казахстаном під час російсько-української війни. 

 
“Якщо казахських активістів щось не влаштовує у їхній владі, то потрібно їхати до Казахстану і там про це говорити. Побачивши оголошення про мітинг у Facebook, я обурився. Який ви маєте стосунок до України? Таким продажним людям, як ви, дорога в Казахстан. Передайте вітання Аблязову, який викрав 10 млрд доларів у Казахстану”, – сказав Олег Шинкаренко казахській активістці Жанарі Ахметовій.   
 
Мітингувальники активно ставили запитання один одному. За оцінкою кореспондента, запитання представників контракції можна розцінити як тролінг. 
 
 
Наводимо діалог прихильника контракції, медійника Павла Яцина з правозахисницею Олександрою Матвійчук.

Павло Яцин: Ви знаєте, хто ініціатор акції, на яку ви прийшли?

Олександра Матвійчук: Я знаю, що це акція солідарності, яка проходить на підтримку людей, яких переслідують у Казахстані. Серед цих людей є українські аналоги, наприклад кримський правозахисник Сервер Мустафаєв. Такі самі люди є в Казахстані. Або є схожі на Романа Сущенка журналісти.

Я особисто слідкувала за ситуацією в Казахстані. Наші колеги також їздили на суди після розстрілів у Жанаозен і спостерігали, як відбувалися ці судилища. Вони знають свідчення людей, яких катували. Це все та авторитарний режим, що душить свободи і людей, спонукало мене вийти сьогодні на майдан Незалежності і підтримати людей, які мирно борються за права людини.

Павло Яцин: Кажуть, що це все спонсорує Аблязов, який утік зі своєї країни і вкрав 10 млрд доларів.

Олександра Матвійчук: Багато хто що каже. Коли під час Революції гідності ми виходили на акції протесту, щоб захистити демократичний розвиток, то на нас теж багато хто що казав. Звинувачували в “проплаченості” чи ж бо в радикальності. Історія все розставить на свої місця і дасть кожному факту оцінку.

Павло Яцин: Ініціатор цієї акції – Аблязов…

Олександра Матвійчук: Я вийшла на акцію солідарності з громадянським суспільством.

Павло Яцин: Якщо у нас країна, що воює, то чи не породжує ця акція тривогу у мешканців столиці?

Олександра Матвійчук: Україна, яка воює з Росією…

Павло Яцин: Нам потрібен ще конфлікт із Казахстаном?

Олександра Матвійчук: 5,5 мільйонів громадян України живуть на окупованій Росією території України. Україна та українці постійно звертаються до світу по допомогу і просять виявити солідарність. Саме вони насамперед мають демонструвати цю міжнародну солідарність колегам, які в інших країнах мирно та в ненасильницький спосіб борються за права та свободи. Це наш прямий і моральний обов’язок. Без цього ми не маємо права розраховувати на міжнародну підтримку. А результат – показати, що присутні тут громадяни України підтримують громадян Казахстану в їхній мирній боротьбі за права та свободи.

Павло Яцин: Ми за, але що ми можемо зробити? Оголосити війну Назарбаєву?

Олександра Матвійчук: Ми тут, щоб не оголошувати війну, а мирним способом висловити свою думку. Ми живемо в цифровому світі, і громадяни Казахстану, які мирно борються за свої права та свободи, дізнаються, що на майдан Незалежності виходили українці, яким не байдужа їхня мирна боротьба.

Павло Яцин: Ми б підтримали, якби це було біля Посольства Казахстану чи ООН.

Олександра Матвійчук: Немає різниці, бо це символічна акція. Ми розуміємо, що завтра не відкриються двері в’язниць для політв’язнів. Це наш сигнал людям Казахстану, що світу не байдуже і в інших країнах спостерігають за подіями в Казахстані.

Павло Яцин: А ви знаєте, що Аблязов політичний біженець? 

Олександра Матвійчук: Я знаю, що я вийшла на акцію солідарності з громадянським суспільством Казахстану.

Павло Яцин: Ми вас підтримуємо з погляду українського активізму.

 
Київська громадська організація “Стоп нелегал” декларує, що протидіє нелегальному бізнесу та корупції в Україні. Зокрема, організація домагалась скасування генплану села Підгірці Обухівського району та незаконним пунктам обміну валют. Серед цілей та напрямків роботи організація виокремлює також проведення акцій протесту. 
 
5 березня 2018 року ГО “Стоп нелегал” делегувала до Громадської ради контролю при ДБР адвоката Проценка Ігоря Олексійовича, який 2013 – 2014 роках був заступником прокурора Київської області. 26 квітня 2018 року директор ДБР Роман Труба затвердив його у складі ради. Окрім цього, делегати організації є у громадських радах Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, Державної екологічної інспекції України, Антимонопольного комітету України та Вишгородської РДА. 

Організацію заснував Косарев Олексій Анатолійович та адвокат Хмельницький Богдан Станіславович. Останній є співзасновником громадської організації “Стоп корупції”, який володіє інформаційним порталом “СтопКор”. Раніше Центр прав людини ZMINA повідомляв, що проект журналістських розслідувань “СтопКор” виключили із Глобальної мережі журналістів розслідувачів GIJN через непрофесіоналізм і конфлікт інтересів.

 
Відокремленим підрозділом організації в Дніпрі керує Кулик Павло Анатолійович, у Харкові – Дунаєв Юрій Сергійович. Члени організації у Києві – Денис Шинкаренко, Антон Яковлєв, Леонід Кушнеров, В’ячеслав Володимирович Гришко.
 
Денис Шинкаренко 2000 року навчався в Українському державному університеті харчових технологій. Він був менджером з продажу у ПП “Кий Інтернешнл”, генеральним директором ПП “ДенАрт” та директором ТОВ “Етнос-тур”. 
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: