У Туреччині ухвалили закон, що дозволить довільно ув’язнювати журналістів та користувачів соцмереж
Парламент Туреччини ухвалив закон, що передбачає ув’язнення журналістів і користувачів соцмереж на термін до трьох років за “поширення дезінформації”.
Про це повідомило інформаційне агентство Reuters.
Документ був запропонований президентом Реджепом Таїпом Ердоганом. Партія справедливості та розвитку, яку він очолює, та її союзники по більшості в парламенті проголосували за законопроєкт.
Опозиційні парламентарі, представники європейських країн та активісти закликали скасувати його.
Найбільше занепокоєння у захисників свободи слова викликала стаття 29 закону. У ній йдеться про те, що тим, хто поширює в інтернеті неправдиву інформацію про безпеку Туреччини з метою “створення страху та порушення громадського порядку”, загрожує позбавлення волі на строк від одного до трьох років.
Медіаексперти стверджують, що в документі немає чіткого визначення “неправдивої або оманливої інформації”, і це дає можливість для зловживань з боку судів. За словами правозахисників, турецькі суди й раніше агресивно розправлялися з відкритим інакомисленням останніми роками.
Водночас партія Ердогана заявила, що законодавство потрібне для “боротьби з дезінформацією та неправдивими звинуваченнями в соцмережах” і нібито не змушує замовкнути опозицію.
Нагадаємо, що влітку 2022 року в Туреччині заблокували сайт медіакомпанії Deutsche Welle всіма 32 мовами. Також блокування зачепило і сайт радіостанції “Голос Америки”.
Останніми роками Туреччина посилила контроль за засобами масової інформації. Верховна рада Туреччини з питань радіо та телебачення (RTÜK) має право вимагати від ліцензованих ЗМІ видаляти онлайн-контент, який відомство вважає неприйнятним. Близько 90% основних ЗМІ в країні нині пов’язані з державою.
У рейтингу свободи преси-2022 від “Репортерів без кордонів” Туреччина посідає 149-те місце зі 180.