У російській колонії помер політв’язень Костянтин Ширінг, якого звинуватили в “шпигунстві”

Дата: 07 Лютого 2023
A+ A- Підписатися

У колонії №5 у російського міста Новотроїцьк Оренбурзької області помер 61-річний українець Костянтин Ширінг, котрого засудили до 12 років за звинуваченням у “шпигунстві”.

Про це інформує Кримська правозахисна група (КПГ) з посиланням на власні джерела в колонії.

Як повідомляють правозахисники, Костянтин Ширінг потребував операції на серці, звертався по медичну допомогу, проте операцію йому так і не провели.

Офіційного підтвердження факту смерті Ширінга від ВК №5 поки немає. Формально ще проводитиметься слідство.

“Костянтин потребував медичної допомоги через серцеві хвороби, але не отримав її. Ненадання медичної допомоги нашим громадянам у російських вʼязницях – не поодинокі випадки, а системна практика. Відповідальність за його смерть лежить на адміністрації колонії. Саме тому треба шукати та задіяти всі механізмі для звільнення українських громадян, яких утримує Росія, бо умови в колоніях РФ – це реальна загроза життю”, – наголосила голова КПГ Ольга Скрипник.

Представництво президента України в Автономній Республіці Крим звертає увагу, що це перший випадок смерті кримського політв‘язня під час відбування покарання.

Цей факт можна пов‘язувати із повномасштабним вторгненням, що вплинуло на погіршення умов тримання українських політв‘язнів та ставлення до них. В ув‘язненні в тимчасово окупованому Криму залишаються ще десятки людей літнього віку й тих, які мають серйозні проблеми зі здоров‘ям і яким не надається належна медична допомога. Життя цих людей також перебуває під загрозою.

Представництво президента України в Автономній Республіці Крим

Представництво засудило антигуманне поводження з незаконно ув’язненими Росією громадянами України. Відомство наголосило, ненадання належного медичного обслуговування є порушенням основоположних прав людини та норм міжнародного права.

У президента України закликали міжнародних партнерів посилювати політико-дипломатичний тиск на країну-агресора і вимагати негайного звільнення усіх політв’язнів.

“Лише деокупація Криму забезпечить свободу незаконно ув’язнених, і спокійне життя без утисків і репресій відновиться на українському півострові”, – наголошується у заяві представництва.

Нагадаємо, Костянтина Ширінга росіяни звинуватили в шпигунстві, а його цивільну дружину – в державній зраді.

Російське слідство звинувачує їх у тому, що вони нібито діяли за завданням головного управління розвідки Міноборони України, а їхній куратор – полковник української військової розвідки Олег Ахмедов готував серію вибухів на об’єктах соціальної і військової інфраструктури в Криму.

Костянтин Ширінг свою провину заперечив, а його цивільна дружина визнала, що збирала за завданням свого чоловіка відомості про чисельність і розміщення бригади зенітно-ракетних військ, штаб якої розташований у Феодосії.

Ширінг страждав на серцево-судинні захворювання. Він кілька разів звертався із заявою про медичну допомогу до адміністрації СІЗО. Після цього адміністрація СІЗО кілька разів переводила його з камери до камери, й умови тримання в кожній булі гірші, ніж у попередній.

14 жовтня 2021 року незаконний “Верховний суд Криму” засудив Ширінга до 12 років ув’язнення з відбуванням покарання в колонії суворого режиму. У дебатах прокурор прохав 14 років позбавлення волі, а захист – виправдати Костянтина Ширінга. Сам політв’язень теж просив його виправдати, повідомивши, що його “обмовили й перекинули на нього всю провину”.

25 січня 2022 року Третій апеляційний суд у Сочі залишив чинним вирок Костянтину Ширінгу.

1 червня 2022 року стало відомо, що Костянтин Ширінг прибув до колонії в Оренбурзькій області Росії, його “етап” тривав понад два місяці. Ширінг писав, що складні умови позначилися на стані здоров’я, “до якого всім байдуже”. Тоді він поскаржився, що в нього відібрали всі ліки й тонометр.

Як відомо, Росія продовжила переслідування громадян України в тимчасово окупованому Криму в політично вмотивованих кримінальних справах з початку неспровокованої великої війни.

За оцінкою правозахисної організації “Крим SOS”, щонайменше 35% вироків нинішнім жертвам політично вмотивованих кримінальних переслідувань у Криму ухвалено після початку повномасштабного вторгнення. Здебільшого це люди, яких обвинувачують у нібито причетності до ісламської політичної організації “Хізб ут-Тахрір” або добровольчого кримськотатарського батальйону імені Номана Челебіджихана.

Як відомо, правозахисна спільнота в Україні переконана, що деокупація Криму припинить систематичні грубі порушення прав людини на півострові з боку Російської Федерації. Для цього вони закликають країни підтримати Україну постачанням зброї та військовим обладнанням у достатній кількості. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter