У Раді пропонують посилити відповідальність за санкції: пояснюємо, у чому проблема

Дата: 16 Лютого 2021
A+ A- Підписатися

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №5030, яким хочуть посилити наслідки застосування іноземних та національних санкцій до громадян України.

Документ опублікували на сайті парламенту. 

Фото з відкритих джерел

Ініціативу на розгляд парламенту внесла група депутатів із фракції “Слуга народу” на чолі з Анастасією Радіною та депутатом Ярославом Юрчишиним з фракції “Голос”. У пояснювальній записці автори наголошують, що головна мета законопроєкту – захист національних інтересів, національної безпеки та територіальної цілісності.

“Прийняття закону дозволить синхронізувати персональні санкційні обмеження до осіб, стосовно яких застосовано санкції ЄС, Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, США, ООН”, – прогнозують вони. 

У разі ухвалення законопроєкту НАЗК пропонують надати право здійснювати постійний моніторинг способу життя і першочергово перевіряти декларації українців, щодо яких накладено міжнародні або національні санкції і Підставами є як санкції, запроваджені президентом, так і санкції з боку Великобританії, ЄС, Ради Безпеки ООН, Управління контролю за іноземними активами мінфіну США.. Перебування в санкційних списках, за задумом авторів, має стати підставою для відмови в призначенні на державну службу, а для чинних держслужбовців підставою для звільнення.

Окрім цього, банки, страхові компанії та інші фінустанови вважатимуть людей із санкційних списків та пов’язаних з ними осіб клієнтами з високим ризиком відносин, через що можуть відмовляти їм у взаємодії.

На початку року США внесли до санкційних списків нардепів Олександра Дубінського та Андрія Деркача. Фото з відкритих джерел

Із критикою ініціативи нардепів виступили експерти Центру спільних дій. Вони зауважують, що ідея проєкту суперечить статусу України як суверенної та незалежної держави, оскільки робить рішення іноземних держав обов’язковими.

“Україна буде змушена карати за санкції іноземних країн власних громадян, хоча держава мала б діяти навпаки: захищати своїх громадян. Окрім цього, нівелюється презумпції невинуватості та судової системи, адже якщо людина вчинила злочин – її треба притягати до відповідальності через суд, а не через політичні механізми”, – зазначають фахівці.

Також депутати своєю ініціативою пропонують фактично надати НАЗК деякі функції СБУ. 

“Завдання НАЗК – протидія корупції. Санкції застосовують для протидії загрозам безпеці держави. Тому суб’єктом, який реагує на санкції, має бути Служба безпеки, а не НАЗК”, – пояснюють правники. 

Нагадаємо, що в січні Міністерство фінансів США внесло до санкційних списків через втручання в президентські вибори в країні сімох українських громадян, зокрема депутата від партії “Слуга народу” Олександра Дубінського, відомого своїм тиском на громадянське суспільство.

Нардеп Дубінський, відомий окрім своєї законотворчої діяльності сексистськими заявами та тиском на журналістів, минулого року пропонував перевіряти керівників громадських організацій на поліграфі та хотів зобов’язати такі організації повідомляти про гроші від донорів і куди їх витрачають. 

ZMINA тоді докладно розповідала, чому такі ідеї загрожують нормальному існуванню громадянського суспільства

Фотографія обкладинки: Kyiv Post 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: