У Підвиноградові на Закарпатті роми відкрили перше ательє, де шиють традиційні сукні
У селі Підвиноградово на Закарпатті ромська громада відкрила своє перше ательє, де ромські майстрині створюють оригінальні традиційні сукні.
Про це повідомляє “Суспільне Ужгород”.
Для ромів сукні мають значення не тільки як елемент гардероба, але й як частина багатовікової традиції та культурної спадщини громади Підвиноградова.
Майстрині пояснюють, що справжня ромська сукня повинна бути яскравою і якнайбільше прикрашеною блискітками. Вони також підкреслюють, що старші жінки обирають більш стримані варіанти, тоді як молодші надають перевагу пишним і барвистим сукням.
Засновник ательє Давид Богар зазначає, що його мета – залучити молодь до процесу, щоб вони навчились створювати ці сукні й розуміли всі тонкощі роботи.
Нагадаємо, що в Україні жінки ромського походження досі часто стикаються з дискримінацією, упередженим ставленням та обмеженням прав, зокрема у сфері освіти та праці. Багато з них не отримують повної середньої освіти, декому все ж вдається закінчити школу та заклад середньої професійної освіти, і лише невелика частка ромок влаштовується на роботу.
ZMINA поспілкувалась з двома ромськими жінками – Земфірою Кондур та Віолою Попенко, які працюють у міжнародній організації – Раді Європи. Таких жінок в Україні наразі всього дві, але з кожним роком активних ромок стає все більше. Про те, з якими викликами вони зіштовхнулися на початку повномасштабної війни та як знайшли в собі сили і ресурси, щоб їх подолати, читайте у матеріалі.