Раніше ZMINA оприлюднила інструкцію, як пенсіонерам-переселенцям пройти процедуру ідентифікації для отримання пенсії.
Раніше правозахисники оприлюднили 11 пріоритетних кроків у сфері захисту прав людини в умовах широкомасштабної збройної агресії на 2024 рік.
Коаліція громадських організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих унаслідок збройного конфлікту, закликала Кабінет Міністрів забезпечити виплату пенсій ВПО на загальних підставах і продовження соціальної підтримки найвразливіших груп.
Правозахисники вказують, що з 2014 року уряд України почав розмежовувати підхід до виплат пенсій ВПО й іншим громадянам України, які проживали на підконтрольній території України. Були запроваджені додаткові обмежувальні вимоги до ВПО (наприклад, проходження періодичної ідентифікації, обмеження вибору банку тільки АТ “Ощадбанк”, додаткові підстави припинення для виплат пенсій, не передбачені на рівні закону).
Натомість щодо осіб, переміщених після 24 лютого 2022 року, доступ до пенсій був спрощений. Цілком поділяючи такий підхід уряду, правозахисники зазначають, що необхідним є продовження скасування обмежувальних норм законодавства стосовно виплати пенсій особам, які були змушені переміститися до широкомасштабного вторгнення, а також забезпечення виплати їм пенсійної заборгованості в повному розмірі.
Коаліція наголосила на важливості посилення роботи з метою справедливого надання допомоги на проживання ВПО. Правозахисники переконані, що припинення допомоги має відбуватися лише після впровадження програм для покращення економічної самостійності ВПО та забезпечення житлом. Також уваги потребує доступна та своєчасна комунікація рішень уряду щодо критеріїв для призначення допомоги.