У новому законопроєкті Зеленського про судову реформу немає жодного слова про міжнародних експертів у ВРП – активісти

Дата: 23 Червня 2020
A+ A- Підписатися

У новому законопроєкті про судоустрій та статус суддів авторства Володимира Зеленського не передбачено створення незалежної комісії з міжнародними експертами в складі Вищої ради правосуддя. 

Про це повідомили в Центрі протидії корупції та Фундації DEJURE, проаналізувавши документ. 

Вимогу створити незалежну комісію з міжнародними експертами, яка має провести перевірку членів ВРП на відповідність закону і критеріям доброчесності та ініціювати їхнє звільнення, неодноразово висували правозахисники та активісти. Пункт щодо комісії міститься й у нещодавно підписаному меморандумі з МВФ, однак у законопроєкті Зеленського про це немає жодного слова. Натомість він пропонує, щоб рішення, чи звільняти членів ВРП, ухвалювала сама ВРП: за таке рішення має проголосувати щонайменше 14 членів ради.

“Зеленський знову встає на ті самі граблі й навіть не вчиться на власних уроках. Адже його перша спроба реформувати суди провалилася з тріском у січні цього року саме через Вищу раду правосуддя. І зараз президент знову дає нереформованому органу всі повноваження на реформування судової системи, що навіть звучить абсурдно. Лише з аналізу законопроєкту зрозуміло, що в Офісі президента не хочуть ніякої судової реформи, яку обіцяли виборцям”, – запевняє експертка Центру протидії корупції Галина Чижик. 

За словами експертів, президентський законопроєкт повністю віддає формування нової кваліфкомісії суддів в руки нереформованої ВРП, адже вона визначатиме правила проведення конкурсу. Крім того, якщо раніше до складу конкурсної комісії могли ввійти лише ті міжнародні експерти, які допомагали відбирати суддів Вищого антикорупційного суду, то зараз фактично будь-яка міжнародна чи іноземна організація, що працює у сфері правосуддя чи боротьби з корупцією, зможе запропонувати будь-яку особу, а ВРП отримає право обирати.

“Зрозуміло, симпатії ВРП будуть на боці “ручних” експертів”, – кажуть активісти. 

Експерти припускають, що добором членів конкурсної комісії взагалі керуватиме скандальний голова Окружного адмінсуду Києва Павло Вовк. Відповідно до тексту проєкту, якщо Рада суддів чи міжнародники не запропонують осіб, то це повноваження переходить до Уповноваженого ВРУ з прав людини, однак правозахисники одразу нагадали, що рік тому НАБУ оприлюднило записи з кабінету голови ОАСК Павла Вовка, який, імовірно, стверджував, що контролює Уповноважену Людмилу Денісову і може забезпечити призначення нею потрібних людей.

Також законопроєкт утверджує статус ВККС як “сировинного” придатка ВРП: самостійно Вища кваліфікаційна комісія суддів не зможе провести жоден процес у межах добору чи оцінювання суддів, адже більшість рішень має погоджувати з ВРП. Такі важливі документи, як порядок проведення оцінювання суддів / кандидатів і методику оцінювання результатів, узагалі має затверджувати ВРП. 

Окрім цього, законопроєкт містить норми, які стосуються Верховного Суду і Верховного Суду України. Так, кількість суддів Верховного Суду визначатиме своїм рішенням ВРП, а судді ВСУ мають бути зараховані до штату Верховного Суду і впродовж року повинні пройти кваліфікаційне оцінювання, яке їхні колеги вже пройшли під час конкурсу. 

Підсумовуючи, експерти Фундації DEJURE наголосили, що наразі в парламенту є можливість виправити всі недоліки законопроєкту, залучивши до його обговорення і доопрацювання широке коло експертів, представників міжнародних партнерів та громадськості.

“Основні зусилля мають бути спрямовані на позбавлення ВРП вирішального впливу на конкурс до ВККС та запровадження ефективного механізму очищення самої ВРП. Без цього годі сподіватися на якісні зрушення в судовій владі”, – наголошують в організації. 

Нагадаємо, що в березні Конституційний Суд визнав неконституційними окремі положення закону Зеленського про діяльність органів суддівського врядування, який передбачав реформу судової системи та містив низку положень, які критикували українські та міжнародні експерти. Обговорити розкритиковані положення документа з президентом хотіла голова Верховного Суду Валентина Данішевська, однак тоді Зеленський нібито не знайшов для цього часу.

Раніше ZMINA розповідала, що наразі відбувається із судовою реформою в Україні

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: