У Херсоні росіяни вбили викраденого тероборонівця Віталія Лапчука
У тимчасово окупованому Херсоні знайшли мертвим тероборонівця Віталія Лапчука, якого викрали наприкінці березня.
Про це 9 червня повідомила його дружина Альона Лапчук.
“Вони вбили тебе, зв’язали ноги, прив’язали гирю і втопили… Не дали мені з тобою попрощатися! Прийшли “асвабадітєлі” і принесли стільки горя. Не буде їм життя”, – написала Лапчук.
Віталій – колишній військовий та поліцейський. Йому було 48 років.
Нагадаємо, що викрали Віталія Лапчука 27 березня в Херсоні. Потім люди у формі з прапорцями “ДНР” привели його додому для обшуку. Після цього Віталія, його дружину та сина з мішками на головах відвезли до місцевого відділку поліції, де допитували й били.
Вночі Альоні сказали, що вона може йти. Сина і чоловіка окупанти не відпускали. Жінка кричала, що вони вбили її чоловіка, а тепер хочуть і з сином зробити те саме. Їй погрожували, що завтра прийде військова поліція і буде ще гірше.
Згодом слідчий повідомив, що Віталій зізнався в тероризмі. Він додав, що Віталія відправлять до Криму та судитимуть як воєнного терориста, бо він в “усьому зізнався”. Проте зауважив, що чоловіка можна буде обміняти.
Син Альони надсилав листи до міжнародних організацій, а сама вона писала міському голові, депутатам, подавала звернення. До останнього родина не знала, живий Віталій чи ні.
Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
Такими злочинами вважають:
- умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
- катування і нелюдське поводження;
- зґвалтування;
- руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
- примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
- використання населення як “живих щитів”;
- депортація до Росії чи на окуповані нею території;
- викрадення і незаконні арешти цивільних;
- взяття заручників;
- напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
- віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
- використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
- використання отруйних речовин;
- напади на релігійні й культурні установи;
- розграбування суспільної та особистої власності тощо.
Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.
Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.
Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.